Bugünkü
Takvim
  • 22 Mart 2017, Çarşamba

Gebelikte insülin kullanılabilir

26 haftalık gebeyim. 24'üncü haftada yükleme testinde şekerim yüksek çıktı. İnsülini kabul etmedim. Şekerim düşmüyor. Ne yapabilirim?
Sorumluluklarının farkına varmana sevindim. Doktorlarının dediği zamanda şeker yükleme testini yaptırmışsın. Bazıları "Benim şeker hastalığım yok ki kesin para için tahlil yaptırıyorlar" deyip bebeği ve kendilerini riske atıyor. Ancak insülin tedavisinden korkma. Yoksa sen de bebeğin de zarar görebilirsin. Korku ve sorularını doktorunla paylaş. Düzenli olarak diyet uzmanın tarafından verilen listeyi uygula. Hareket et, egzersiz yap. Gebelik diyabetinde hareket tedavide diyet ve ilaç kadar önemli. Hareketsiz gebenin şekeri zor düşer. Gereğinden fazla dozlarda insülin kullanılabilir.

21 yaşındayım. Fazla adet görüyorum. Demir hapı içerken midem ağrıyor. Eczaneden mide ilacı istedim. 'Beraber içilmez' dedi. Reçetesiz diye mi vermedi?
Eczacımıza teşekkür edelim. Kafamıza göre ilaç kullanmayalım. 'Antiasit' diye bilinen, mide şikayetlerinde hemen içilmeye başlayan bu ilaçlar demirin bağırsakta emilmesini engeller. Yani mide ilacıyla demir ilacını beraber alırsan ağızdan girer, makattan gider. Faydası olmaz. 'Niye iyileşmedin' diye doktorunun da kafasını karıştırır. Demir ilaçları açken alınırsa daha iyi emilir. Ama mide şikayeti yaparsa bağırsakta eriyen şekli verilebilir, yemekle beraber alınabilir.

Eşim cinsel ilişki sırasında gaz çıkarıyor. Çok rahatsızım. Dikkatim dağılıyor, erken boşalıyorum. Ne ilaç kullanmalıyım?
Cinsel ilişki sırasında hareket ve pozisyona bağlı olarak bağırsakların belli bölgelerinde gaz birikmesi oluyorsa beden tahliye eder. İlişki öncesi gaz birikmemesi, varsa tahliye edilmesi uygun tedbir olacaktır. Muhtemelen kendisi de bu durumdan haz etmiyordur. İlişki sırasındaki bu durum nedeni ile erken boşalmanız doğal. Siz de ilişki sırasında bu durumun olabileceğini düşünerek dikkatinizi yoğunlaştırırsanız iyileşme sağlayabilirsiniz. Bunun için hemen ilaç kullanma.

Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Turkuvaz Medya Grubu’na aittir. Kaynak gösterilse veya habere aktif link verilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı ya da bir bölümü kesinlikle kullanılamaz.
Ayrıntılar için lütfen tıklayın.
  • ve ya