Bugünkü
Takvim
  • 23 Kasım 2015, Pazartesi

İç kulak tansiyonuna dikkat!

6 aydır baş dönmem, bulantım vardı. Menyer diye bir hastalık çıktı. Ne olduğunu tam anlamadım. Nedir bu hastalık?
Menier hastalığı daha çok genç bayanlarda görülür. İç kulak tansiyonu artmıştır. Hastalığın bilinen tansiyon hastalığı ile ilişkisi yoktur. Şikayetler nöbetler halinde gelir ve birkaç dakika-saatler, bazen günler sürer. Nöbetlerin ne sıklıkta geleceği ve ne kadar ara vereceği belli olmaz. Yıllarca ara verebilir. Her nöbet aynı şiddette olmaz. Hastalık zamanla kendiliğinden düzelebileceği gibi, şiddetli baş dönmeleri dayanılmaz bir hal alabilir. Önceleri nöbet bitince düzelen işitme kaybı zamanla kalıcı hale gelir. Bazı hastalar görme kaybı ve bayılma tarif edebilirler.
Ancak hastalık gerçekte bu şikayetlere neden olmaz ve başka hastalıklarla karıştırmamak bakımından hastanın iyi sorgulanması gerekir.
Hastalık baş ağrısı yapmaz. Bulantı ve şiddetli kusma yoksa halsizlik yapmaz.

8 aylık gebeyim. Bu dönemde yaptırmam gereken tahliller var mı? Varsa nelerdir? Şimdiden teşekkür ederim.
Üçüncü üç ay (28 haftadan doğuma kadar yaklaşık 40. haftalar) veya 3.trimester dediğimiz döneme gelmişsiniz. Bu haftalarda kullanılan laboratuvar testleri birincil olarak sağlıklı bir bebeğin doğumunu hazırlamaya yöneliktir.
İdrarda glukoz ve/veya protein tarama testi, idrarda bakteri varlığını saptamak için idrar kültürü (tekrarlanabilir), Grup B streptokok, Hemoglobin ve trombosit sayımı doktor kontrolünde istenebilir.
Size has olarak sizi takip eden doktorun isteyecekleri testler olursa da ihmal etmeyin.

Uzun süredir halsizim. Son gittiğimiz doktor pernisiyöz anemiden şüpheleniyorum dedi. Bu önemli bir şey mi? Kan kanseri ile ilgisi var mı?
Yok. Şüphelenme doktorluğun mesleki şartıdır. Doktor önce şüphelenir. Düşünür. Araştırır.
Korkma. Pernisiyöz anemi ve B Vitamini eksikliği, kırmızı kan hücrelerinin normal gelişimleri sürecinde olduğu gibi büyümelerine ve sonrasında bölünmelerine izin vermediğinden bu hücrelerin üretimlerinin azalmasına yol açar. İntrinsik faktör eksikliği, B vitaminlerinden fakir diyet, B vitaminlerinin emiliminde azalma varsa bu tip kansızlık olur.
Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Turkuvaz Medya Grubu’na aittir. Kaynak gösterilse veya habere aktif link verilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı ya da bir bölümü kesinlikle kullanılamaz.
Ayrıntılar için lütfen tıklayın.
  • ve ya