Bugünkü
Takvim
  • 07 Kasım 2015, Cumartesi

Deniz tuzu kaşıntılara iyi gelir

41 yaşında erkeğim. 4-5 yıldır bacaklarımın arasında bir kaşıntı var. Genital bölgemde. Kanayasıya kadar kaşıyorum. Ne önerirsiniz Doktora gitmeye utanıyorum.
Kasıklar, apış arası bölgeler havalanması az, terlemesi yoğun, kıllı bölgelerdir. O bölgelerin kaşıntılarında aklımıza ilk olarak mantar hastalıkları gelir. Kot pantolon gibi havalanmayı azaltan kıyafetler giyme. Duş sonrası iyi kurulan. Saç kurutma makinası kullanarak kuruduğundan emin ol. Ayak deri ve tırnaklarında mantar varsa apış arası mantar tekrarlar. Mutlaka doktor muayenesi şart. İlaçlı tedavi ve takip uzun sürer. Doktora gidene kadar günde 1-2 kez deniz suyu veya tuzlu suyla (kaynamış soğumuş bir litre suya 1 çay kaşığı tuz koyup karıştırarak) silip kurulayın.

46 yaşındayım. 2 aydır aniden hıçkırıklarım oluyor. Tahlillere baktılar bir şey çıkmadı. Hastalık olabilirmi, hıçkırık gelirse ne yapayım?
6 saatten uzun süren hıçkırıklarda doktora başvur. Gerekirse tekrar tıbbi destek al. Öncelikle kese kağıdı içine soluğunu al ver. Nefesini çok zorlanmadan tutabildiğin kadar tut. Yeni başlayan kısa süreli hıçkırıkta hastanın yüksek sesle uyarma, acı, ekşi, aşırı soğuk ve sıcak vb. gibi tatma duyusunu uyarma veya parlak ışıkla görme duyusunu uyarma ilgili ani reflekslerle hıçkırığı bastırabilir. Yemek borusu, diyafram, akciğer hastalıklarında hıçkırık olabilir. Ayrıca beyin hastalıkları gibi durumları araştırmak içinde nöroloji uzmanına görün.

23 yaşındayım 4 ay önce evlendik. Evlenene kadar ailelerimizle bazı sıkıntılar oldu. Ne zaman bir şey yapmaya kalksak eşim çok ağrıdı deyince duruyoruz. Acaba niye böyle yapıyor?
Cinsel birleşme sırasında ağrı, acı, yanma, batma gibi hoşnutsuzluk-huzursuzluk durumlarına cinsel ilişki ağrısı denir. Kadınlarda sık karşılaştığımız bir durumdur. Kadın hastalıkları uzmanına muayene olması gerekir. Ayrıca psikolog veya psikiyatrist desteği de gerekebilir. Yaklaşık olarak yüzde 70 jinekolojik, yüzde 30 psikolojik sebeplerden kaynaklanır. İhmal etmeyin.
Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Turkuvaz Medya Grubu’na aittir. Kaynak gösterilse veya habere aktif link verilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı ya da bir bölümü kesinlikle kullanılamaz.
Ayrıntılar için lütfen tıklayın.
  • ve ya