Bugünkü
Takvim

Fazla kilo kanseri tetikler

48 yaşındayım. 4 ay önce sağ mememde kanser buldular. Tedavilere başladık. Ama 19 yaşında bir kızım var. Onun için ilerde risk olur mu?
Anne, teyze ve kız kardeşlerde memede menopoz öncesinde kanser ortaya çıkmışsa kızlarında hastalığın ortaya çıkma oranı 4 kat, her iki memede görülmüşse 8 kat artabilir. Çocuk doğurmamak, geç yaşta çocuk doğurması, geç menopoza girilmesi, erken yaşta regl görülmesi, sigara içmek, kilolu olmak, stres, yağlı gıdalarla beslenme durumları bu riskleri arttırır. Bunlara dikkat etsin yeter.

2 yıldır şekerim var. 4 ayda bir hastanede kan veriyorum. Ben günlük bakıyorum. Onlar neden 3 aylık bakıyor?
HgbA1c diye yazılan Hemoglobin A1c diye okunan bir testtir bu. Bu test yaklaşık olarak kan glikoz düzeyi hakkında bilgi verir. Bu test ile şekerinin kontrol altında olup olmadığını öğrenebilirsiniz. İdeal hedef bu testin yüzde 6.5'u geçmemesidir. Bununla beraber şeker düşmesi riskiniz, şeker hastalığına bağlı çeşitli organ çalışma bozukluklarınız ve kalp-damar sorunu varsa doktor sizin için daha yüksek bir hedef belirleyebilir. Yani bu önemli bir testtir. İhmal etme.
Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Turkuvaz Medya Grubu’na aittir. Kaynak gösterilse veya habere aktif link verilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı ya da bir bölümü kesinlikle kullanılamaz.
Ayrıntılar için lütfen tıklayın.
  • ve ya