Bugünkü
Takvim

Ameliyat sonrası bulantı olabilir

Eşim 1 hafta önce safra kesesi ameliyatı oldu. Hala kusması devam ediyor. Narkozdan olabilir mi? Ne yapmalıyız?
İhtimallerden biri. Bazı ameliyatlarda cerrahi uyaranlar ameliyat sonrası bulantı ve kusmaya yol açabilir. Çocuklarda şaşılık ameliyatlarından sonra, yetişkinde karın ameliyatlarından sonra kusma ve bulantı diğer ameliyatlara göre daha sık olarak ortaya çıkar. Ancak 1 hafta önce yapılmış bir ameliyat olduğundan daha önemli ihtimallerde var. Ameliyatın kendisiyle ilgili, böbrek ve mide çalışmasıyla ilgili ihtimallerde var. Hemen şimdi ameliyat olduğu doktora muayene olmaya götürmelisiniz.

52 yaşındayım. 1 yıldır uyuyamıyorum. Hastalığım yok. İlaç da kullanmıyorum. Menopozdayım. Vitamin alayım mı?
Sondan başlayayım. Menopoz dönemi hormonların değişmesi nedeniyle ortaya çıkan kemik erimesi hastalığının sık göründüğü bir dönemdir. Kemik yapısının ve D vitamin düzeyinin olumsuz etkilendiği de bir dönemdir. D vitamin takviyesi aşırı dozda olmadığı sürece faydalıdır. Buna da doktorun karar vermelidir. Ayrıca menopoz döneminde uykusuzluk şikayeti de olabilir. Yani aslında uykusuzluğunun da altında yatan neden menopoz olabilir. Bu nedenle bitkisel kökenli uyku düzenleyici takviyeler alabilirsin.
Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Turkuvaz Medya Grubu’na aittir. Kaynak gösterilse veya habere aktif link verilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı ya da bir bölümü kesinlikle kullanılamaz.
Ayrıntılar için lütfen tıklayın.
  • ve ya