Bugünkü
Takvim
  • 22 Ekim 2015, Perşembe

Kan vermek kilo aldırmaz

35 yaşındayım. Kan bağışı yapmak istiyorum. Ancak kilo almaktan korkuyorum.
Kan bağışının tıbbi olarak kanıtlanmış kilo aldırıcı özelliği yoktur. ayrıca zayıflatıcı yanı da yoktur. Harcadığın enerjiden fazla kalori alıyorsan kilo olarak depolanır. Bunun dışında bazı hastalıklar kilo aldırabilir. Ama kan vermek kilo aldırmaz. Genellikle kan bağışı sonrasında yeni kan hücrelerinin üretilmesi sonucu iştah açtığı söylenir. Ancak bu durum psikolojiktir. Bağışlanan kanın yerine konulması düşüncesiyle çok gıda alınmakta ve bu durum kilo alınmasına sebep olmaktadır.

42 yaşındayım. Yeni evlendim. Doğum yapmam uygun mu?
Yaş konusu doğum yapma ile ilgili tek ve en önemli kriter değildir. Doğurganlık yaşla birlikte azalabilir. 20'li ve 30'lu yaşlardaki kadınların doğal şartlarda bir aylık siklusta yüzde 25-30 oranında gebe kalma şansları varken bu oran 40'lı yaşlarda yüzde 5 'e düşer. Kadının doğurganlık düzeyini kontrol edebilmek için adetinin üçüncü günü kan testi yapılarak FSH (yumurtlamayı uyarıcı hormon) ve E2 (östradiol) hormonlarının miktarlarına bakılabilir. Ultrasonografi ile kadının yumurtalıklarının kapasitesi hakkında bilgi sahibi olunabilir. Bunun dışında troid testleri bakılması uygun olabilir.
Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Turkuvaz Medya Grubu’na aittir. Kaynak gösterilse veya habere aktif link verilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı ya da bir bölümü kesinlikle kullanılamaz.
Ayrıntılar için lütfen tıklayın.
  • ve ya