Bugünkü
Takvim
  • 14 Şubat 2015, Cumartesi

Sigara içen şeker hastası olabilir

Ben şeker hastalığından çok korkuyorum. Annemde şeker hastalığı yok. Teyzelerimde şeker var. Ama hepsi de oldukça şişman. Ben de 68 kiloyum. Unutmadan babamda da şeker yok. Peki ben risk altında mıyım?
Kilonuzu yazmışsınız ama boyunuzu yazmamışsınız. Ailede diyabet öyküsü olanlar, sigara kullananlar, kalp ve tansiyon hastaları, bel çevresi geniş olanlar, kilolu olanlar, gebeliğinde dört kilonun üzerinde çocuk doğurmuş olanlar, hareketsiz yaşam sürenler, stres altındakiler, şehirlerde yaşayanlar şeker hastalığı riski altındadır. Kafayı her şeye takma. Düzenli beslen, düzenli hareket et. Bol miktarda su iç. Mümkünse iç hastalıkları uzmanına muayene ol.
Gerekirse 75 gram glikoz ile 2 saatlik şeker yükleme testi yapılabilir.

Babamın tansiyonu yüksek ama ne yaptıysam bir türlü ilacını almıyor. "Aspirin içiyorum bana yeter" diyor. Mide kanaması geçirir diye korkuyorum. Aspirini de içmesin desem yanlış yapmış olur muyum?
Olursun desem olmuyor. Olmazsın da diyemiyorum. Yani hatalardan hata beğenin diyorum. Kontrolsüz hipertansiyonu olan insanlarda Aspirin kullanılması beyin kanaması gibi organ içi kanamalarının sonuçlarını artırıcı etkisi olabilir. Bırakırsa pıhtılaşma risklerini arttırabilir. Yani kilosu fazlaysa versin.
Tansiyon ilacını düzenli kullansın. Aspirin kullanımını doktoruyla düzenlesin. Mide hastalığı varsa başka pıhtılaşma azaltıcı ilaç kullansın. Tedaviye sen değil doktor ilaç ekleyip çıkarsın.

Eşimle kendi aramızda ilişkiye girmekle ilgili pek konuşamayız. Aynı şekilde ilişki sürekli olursa zararı var mı? Hemen bitiriyoruz. Bu konuda siz ne önerirsiniz? Kimi doktor yazılarında "Fantazi yapın" deniliyor. Bu fantazi acaba ne demek?
"Fantezi, Fantazi" diye dilimize girmiş olan bu kelimenin anlamı 'sınırsız hayal' demektir. Cinsel ilişki ile ilgili çeşitli farklılıkları zihnimizde canlandırmak cinsel isteği arttırmak isteyenler için bir yöntemdir. Eşini rahatsız etmeyeceğini düşündüğün şeyleri paylaşabilirsin.
Bedensel, ruhsal zararlar vermeyecek önerileri birbirinizle doğrudan veya dolaylı paylaşabilirsiniz. Kızmayacağı şekilde söyle. Ancak eşinin rahatsız olduğu durum, fikir olursa ısrar etmek beklenenin tersi bir sonuç yaratabilir.
Cinsel hayatınızın sağlıklı olabilmesi paylaşma ve ısrar etmeme prensipleri ile hareket edin.

Nafiz hocam 27 yaşındayım. 4 gündür su gibi büyük abdest yapıyorum. Günde 4-5 kere tuvalete gidiyorum. İflahım kesildi. Ateşim yok.
Doktora gitmem gerekir mi?
İshal iflahını kestiyse doktora gitme zamanı gelmiş demektir. Çünkü ishal bazen tehlikeli durumlara yol açabilir.
İshalin üç günden fazla sürdüyse, karnında veya makatında şiddetli ağrı varsa, 38.8 derece veya üstünde ateşin oluyorsa, dışkında kan veya katran rengi varsa, susuzluk bulguların varsa, çocuğunda ishal varsa doktora başvur.
Gecikme. İshal özellikle çocuklarda, yaşlılarda ve gebelerde hızla sıvı kaybına neden olabilir. Bu kayıp yerine konmazsa ciddi tehlike yaratabilir. En kısa sürede acilen doktora git.
Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Turkuvaz Medya Grubu’na aittir. Kaynak gösterilse veya habere aktif link verilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı ya da bir bölümü kesinlikle kullanılamaz.
Ayrıntılar için lütfen tıklayın.
  • ve ya