Bugünkü
Takvim
  • 24 Temmuz 2014, Perşembe

Nargile içmek orucu bozar

Hocam nargile içmeyi çok seviyorum. Oruçluyken nargile içmek orucu bozar mı?

Nargile dumanı bedeni bozar. Ama orucu bozar mı sorusunu din uzmanlarına sormak gerekir. Pratik bilgi olarak söylüyorum. Sigara içilmiyorsa nargilede içilmez. Nargile dumanı içindeki karbonmonoksit, nikotin, kurşun, arsenik, krom, katran bedene giriyor. Karnımızı doldurmaz ama ciğerimizi, geleceğimizi karartır.

3 aydır glokom hastasıyım. Sık sık göz damlası kullanıyorum. Göz damlasının orucu bozup bozmadığını tartışıp duruyoruz. Bir sonuca varamadık. Yardımcı olabilir misiniz?

Hayır bozmaz. Oruç tutan hastalar 'Glokom' denilen göz içi basınç artışı ya da 'Göz Hipertansiyonu' tanısı konmuşsa ilaçlarını düzenli kullanmalılar. Ramazan ayında hedef basıncın sınırında bulunan Terminal Glokom'lu hastaların kontrollerini mutlaka sıklaştırılmalı ve gerekirse ek ilaç başlanmalıdır.
Gözdeki santral retinal (görme tabakası) toplardamar tıkanıklığı sıklığı artabilir.

Doktor bey, cinsel organımın ucundan sarımsı akıntı geliyor. İdrarda yanmada başladı. Bu hastalık ne olabilir?

Anlattıkların bel soğukluğu hastalığı olarak da bilinen 'Gonore' hastalığını düşündürüyor.
Gonore cinsel yolla bulaşan yaygın hastalıklardan biridir. Etkeni neisseria gonorrhoeae isimli mikroptur.
Özellikle üreme sisteminin serviks (rahimağzı), rahim, tüpler ve üretra (idrar yolları) gibi sıcak ve nemli bölgelerinde kolayca çoğalabilmektedir.
Ayrıca ağız, boğaz, göz ve anüs bölgelerinde de görülebilir. Hemen üroloji uzmanına yoksa iç hastalıkları veya enfeksiyon hastalıkları uzmanına muayene ol. Testler yapılsın.
Mutlaka tedavi başlansın. Eşin varsa iyi olana kadar cinsel ilişkiye girme.

9 yıldır alkol kullanıyorum. Hem bıktım hem de bırakmak istiyorum. Bir an önce bu beladan kurtulmam lazım. İğnesi ya da ilacı var mı?

Tedavinin en önemli ilacı sabır ve istektir.
Sabırlı ol. İstediğinden vazgeçme.
Alkolizmi kesinlikle tedavi eden tek bir tedavi veya ilaç yok. Birçok uzun süreli hastalık gibi alkol bağımlılığının geçmesi kolay değildir. Düzenli olarak doktorunun dediklerini yap. Meşgul ol ve yorul. Aceleci bir yapın var. Sakinleşmenin yollarını bul. Düzenli beslenmen şart. Bol su iç.

Deri altımda geçmişten kalma içi dolu olan sivilceler var. Oruçla bir ilgisi var mı? Bir zararları olur mu?

Olabilir. Sivilce bir çeşit apsedir. Tedavisi önemlidir. Eski, tedavi edilmemiş apseler, özellikle yüz derisinde doku kaybı yapabilir. Yüzünün temizliğine dikkat et. Vakit kaybetmeden bir cilt uzmanına başvur. Oruç tutmandan daha fazla sıcak ve nemle ilgisi olabilir. Çok terleme şikayetlerini artırmış olabilir. Bu nedenle yeterince su içmeyide unutma.

Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Turkuvaz Medya Grubu’na aittir. Kaynak gösterilse veya habere aktif link verilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı ya da bir bölümü kesinlikle kullanılamaz.
Ayrıntılar için lütfen tıklayın.
  • ve ya