Bugünkü
Takvim

Şeker hastaları bol su içsin

21 yaşındayım. Şekersiz şeker hastası tanısı koydular. Yani bana hastalığımı böyle anlattılar. Hastalık başladığından beri kaç kere denemeye çalıştıysam oruç tutamadım. Su içmek zorunda kaldım. Ben oruç tutabilir miyim?

Şekersiz şeker hastalığı diye de ifade edilen hastalık 'Diabetes insipidus'dur.
Bu hastalık susuzluğa tahammülsüzlük yaratır. Çok su içmek zorundasın.
Su içmediğin zaman hastalığının dengesi hemen bozulur. Yani susuzluğa tahammülsüz bir hastalığın var. Bu nedenle din bilgisi uzmanları ile görüş.
İnancınıza uygun oruç tutmaya uygun olmayan bedenler için önerilen diğer çözüm yollarını öğrenmeniz daha uygun olabilir.

56 yaşındayım. Bana 3 ay önce kalp pili taktılar. Oruç tutmaya korkuyorum. Bir taraftan da tutamadığım için sıkılıyorum.
Kimseye de soramıyorum. Ne önerirsiniz?

Kalp pili özellikle ritim düzensizliklerinde kullanılır. Ritim düzensizliğinin nedeni de önemlidir.
Troid çalışma bozuklukları, şeker hastalığı, kalp damar hastalığı, kansızlık gibi çeşitli hastalıklar kalp ritmini etkiler. Bu hastalıklarının da açlıktan etkilenmesi söz konusu oluyorsa oruç tutman sakıncalı olabilir.
Bu sorunun en doğru cevabını kalp pilinin takıldığı yerdeki veya en yakınındaki kardiyoloji uzmanından alabilirsin. Kullandığın ilaçlar ve kullanım saatlerine de dikkat et.
İnançlar ve uygulamaları kişiye özel durumlardır. Bedenine uygun davranmak doğru olacaktır. Asıl olan oruç tutabilecek, oruç tutmaya yetebilecek bir bedene sahibi olmaktır.

46 yaşındayım. Astımım var. Bazen oksijen tüpüne bile ihtiyaç duyabiliyorum. Astım hastalarının oksijen spreyi kullanmaları orucu bozar mı?

Hayır. Akciğer hastalarının kullandıkları spreyden, bir kullanımda 1/20 ml. gibi çok az bir miktar ağza sıkılmaktadır. Bunun da önemli bir kısmı ağız ve nefes boruları cidarında emilerek yok olmaktadır. Bundan geriye bir miktarın kalıp tükürük ile mideye ulaştığı konusunda kesin bir bilgi de yoktur. Bu itibarla astımlı hastaların, rahat nefes almalarını sağlamak amacıyla ağza püskürtülen oksijenli ilaç orucu bozmaz.

Hocam size bir sorumuz var. Arkadaşlarla iş yerinde tartıştık. İğne yaptırmak orucu bozar mı?

İğnenin orucu bozup bozmayacağı, kullanılış amacına göre değerlendirilebilir. Ağrıyı dindirmek, tedavi etmek, vücudun direncini artırmak, gıda vermek gibi amaçlarla enjeksiyon yapılmaktadır. Gıda ve keyif verici olmayan enjeksiyonlar, yemek ve içmek anlamına gelmediklerinden orucu bozmazlar. Ancak gıda ve/veya keyif verici enjeksiyonlar orucu bozar.
Yani doktorunuz size yapılacak iğnenin ne amaçla yapılacağını açıklar.


Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Turkuvaz Medya Grubu’na aittir. Kaynak gösterilse veya habere aktif link verilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı ya da bir bölümü kesinlikle kullanılamaz.
Ayrıntılar için lütfen tıklayın.

kalan karakter 1000

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan TAKVİM veya takvim.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.
  • ve ya