Bugünkü
Takvim
  • 31 Ocak 2011, Pazartesi

Gripte garip yanlışlar!

YANLIŞ:Ben sık sık grip olurum ama ateşim çıkmaz.
Grip ani başlar. Ateş, üşüme ve titreme, baş ağrısı, kas ağrısı, halsizlik ve iştahsızlık vardır. Grip ateşin en fazla yükseldiği hastalıklardan biridir. Ateş, 1-5 gün boyunca 38-41 derece arasında seyreder. Griple soğuk algınlığı karıştırılır. Gripte ateş çıkar, soğuk algınlığında ateş çıkmaz. Sadece çocuklarda soğuk algınlığında ateş yüksekliği görülebilir.

YANLIŞ: Grip olunca haplarımı alırım, hayatıma bakarım.
Yüksek ateş ile devam eden üst solunum yolu enfeksiyonlarının en iyi destek tedavisi dinlenmektir. Mutlaka yatak istirahatı yapılmalı. Boğaz ağrısı için pastil, burun tıkanıklığı için tuzlu su veya okyanus suyu, serum fizyolojik kullanılmalı.

YANLIŞ:Sadece grip hastalığının şikâyetleri varken etrafa bulaştırırım.
Grip virüsünün bulaşması, hastalık belirtilerinin başlamasından 1-2 gün önce başlar ve hastalık başladıktan 3-7 gün sonrasına kadar devam eder. Sık sık ellerinizi yıkayın.
Yakın temastan kaçının. Maske takın.

YANLIŞ: Grip hastalığında antibiyotik kullanımı hastalığın süresini kısaltır!
Gribe neden olan 'influenza' virüsüne antibiyotikler etki etmez.
Hastalık sırasında antibiyotik kullanımı, hastalığın süresini kısaltmaz.

YANLIŞ:Bol C vitamini kullanırım ve gripten korunurum.
C vitamini bağışıklık sisteminin doğru çalışmasını sağlar. C vitamini tek başına gribi önlemez. Hatta aşırı derecede C vitamini alımı, özellikle çocuklar ve yaşlılarda ishale sebep olabilir. Bu da hastalığın ağırlaşmasına yol açabilir.

YANLIŞ: Grip Aşısı vuruldum hasta oldum. Aşı beni hasta etti.
Grip aşıları aktif olmayan veya ölü grip virüslerinden üretiliyor. Grip hastalığı yapmaları mümkün değil.

YANLIŞ: Grip aşısı yüzde 100 korumaz. O zaman aşı vurulmamak daha iyidir.
Yapılan araştırmalar grip aşısının yüzde 89 etkili olduğunu gösteriyor. Aşı olduktan sonra grip hastalığına yakalanan bir hasta, hastalığı aşı olmamış bir hastadan çok daha hafif geçirir. Ayrıca kronik bronşit, astım ve şeker gibi uzun süreli hastalığı olanlarda sık hastalanmak mevcut olan hastalıklarının da dengesini bozar.

YANLIŞ: Grip aşıları işe yaramaz. Aşı vuruldum yine de grip oldum.
Vurulduğunuz aşının içindeki virüs çeşidine karşı koruyucudur. Farklı bir virüs tipiyle karşılaştıysanız, koruyuculuğu yoktur. Hasta olabilirsiniz.
Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Turkuvaz Medya Grubu’na aittir. Kaynak gösterilse veya habere aktif link verilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı ya da bir bölümü kesinlikle kullanılamaz.
Ayrıntılar için lütfen tıklayın.

kalan karakter 1000

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan TAKVİM veya takvim.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.
  • ve ya