Bugünkü
Takvim

Kaslarınızı çalıştırın

Bir Konuk:Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Ayşe Duman'a sorduk;
Kadınlardaki idrar kaçırma şikayetinin nedenleri nelerdir? İdrar yapmamızı sağlayan kaslar vardır. Alt karın bölgesinde etrafı kemiklerle çevrili, ortası boşluk olan, çanağa benzer bölgenin tabanında bulunurlar. Bunlara "Pelvis Taban Kasları" denir. Bu kaslar daha alt bölgede bulunan kaslarla birlikte çalışır.
Dışkılamayı sağlamada da yardım ederler. Alt karın bölgesindeki organların sarkmadan burada asılı durmasını sağlarlar. Doğum sırasında "Ikınmayı' da" sağlarlar. Dolayısı ile yıpranırlar. İdrar torbası sarkabilir, kasılma gücü azalabilir. Sonuç olarak kadınlarda öksürme, hapşırma, gülme ve hatta ayakta durma gibi nedenlerle bile "İdrar kaçırma" şikayeti olabilir.
Menopoz döneminde bu şikayetler artabilir.

Ne önerirsiniz?
Bir kasın güçlenmesi ve işlevini iyi yapmasını istiyorsanız onun çalışmasını sağlamalısınız. Örneğin çok doğum yapmalarına rağmen, Karadeniz'de çay toplama dahil bir çok işi kendisi yapan kadınlarda bu şikayet normalden daha az sıklıkla görülüyor. Yani çalışan, egzersiz yapan kadınlarda kasların kuvvetli olması nedeniyle şikayetler azalır.
Herkes çay toplasın demiyoruz, ama herkes özellikle bacak hareketlerini arttıran egzersizler yapsın. Hareketli bir yaşam sürün.
Olabildikçe yürüyerek işlerinizi görün. Pelvis taban kaslarını güçlendirin. Aynı kaslar kadın cinselliğinde de önemli görevler üstlendiklerinden bu kasların güçlü olması kadının cinselliği daha iyi yaşamasını da sağlar.

Her şeye rağmen düzelmeyen şikayetler için bir çözümünüz var mı?
Koruyucu yöntemlere rağmen şikayetler düzelmezse ya da ameliyatsız çözümlerin olamadığı durumlarda özellikle sarkmış idrar kesesine yönelik ameliyatlar yapıyoruz. "İdrar kesesi(mesane) boynunu" karın içinde asmamız gerektiği durumlarda uyguladığımız cerrahi tekniklerde yüz güldürücü sonuçlar alıyoruz.
Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Turkuvaz Medya Grubu’na aittir. Kaynak gösterilse veya habere aktif link verilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı ya da bir bölümü kesinlikle kullanılamaz.
Ayrıntılar için lütfen tıklayın.

kalan karakter 1000

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan TAKVİM veya takvim.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.
  • ve ya