Bugünkü
Takvim
  • 31 Ekim 2015, Cumartesi

Noktalama işaretleri

*NOKTA: Tek başınadır, karizmatiktir, her cümleyi o bitirir, son söz ona aittir.

* VİRGÜL: Noktanın yandan yemişi, saçı uzunu, beli büküğü de diyebiliriz. Şekil itibariyle eleştiriye açıktır, cümlelerde kısa soluklar almak için kullanılır, ayrıca bir çiçek adı gibi durur.

* İKİ NOKTA ÜST ÜSTE: Üst üste olmaları onların kendi ahlaksızlığıdır. Alttaki noktanın problemleri bizi ilgilendirmez. Önemli olan işaretin işlevidir. Bir açıklama cümlesi için en uygun işarettir.

* ÜÇ NOKTA: Sıkı kankadır bu 3'ü. Ya hepsi birlikte ya da asla! İki nokta yan yana nerde görülmüş? Zaten görülemez çünkü 2 nokta yan yana gelince rahat duramayıp üst üste çıkıyorlar. O yüzden en güzeli 3 nokta. Cümlenin devamının var olduğunu anlarız. İsteğe bağlı olarak bir kaç nokta daha ekleyip halay ekibi oluşturulabilir

* NOKTALI VİRGÜL: Soslu makarna tamlaması gibidir. Virgül noktasız da işaretlik görevini idame edebilir ama nokta ayrı bir hava katar. Daha güçlü gösterir görsel açıdan birbirlerine yakışırlar.

* SORU İŞARETİ : Aynısından bi taneside karşı tarafında durursa kalp şekli çıkar, bu sizin üretkenliğinize bağlıdır. Soru cümlesi mi değil mi anlamadığımızdan(!) mütevellit sonuna bu işareti koyma gereği görmüşüzdür.

* ÜNLEM: Duygularımızı belirtirken kullanırız, "Of be bu yazıda bitmiyor yeter artık" gibi. Sanki ünlem koymasak hangi duyguyu vurguladığımız anlaşılamayacak! Ama olsun, işaret işarettir. Hepsini koruyalım sevelim yeri gelince kullanalım.

* KESME İŞARETİ: Yalan!!! Ortada ne kesilen var ne biçilen! Hiç bişeyi kesmediğini ispatlayabilirim. Ahanda ispatlıyorum. Türk'üm, Türk'sün, Türk. Nooldu şiştinmi? Kesti mi heee??? Cevap ver bakalım? Smiley

* TIRNAK İŞARETİ: Buda yalan! Bi bakın bakalım tırnaklarınıza "Na buna benziyomu? Iıh benzemiyor di mi? Yine de faydalı bir işarettir illa tırnağa benzemek zorunda değildir. Görüntüsü adıyla tezat olsa bile.

İNCELİK
Şişman bir hanım otobüse binmekte zorlanıyor, arkasında duran Temel hiç oralı olmuyor.
Kadın:
- İnce biri olsaydınız yardım ederdiniz, deyince
Temel:
- Siz biraz ince olsaydunuz penum yardumuma ihtiyacunuz olmazdi.

TUZ
Öğretmen Furkan'a sormuş 'Kışın neden yollara tuz dökülür' diye Furkan cevap vermiş:
- Şeker pahalı olduğu için hocam:D

SERİNKEN
Bir mecliste konuşulurken, Amerikalı:
- Biz Mars`a gideceğiz, demiş.
Alman:
- Biz yakıtsız giden otomobil üreteceğiz, demiş.
Fransız:
- Atom bombasını etkisiz hale getirecek projelerimiz var, demiş.
Bizim Temel de onlardan geri kalmamak için :
- Biz de güneşe gideceğiz, demiş.
- Güneşe gidemezsiniz, demişler. Güneş yakar.
Temel gülümsemiş:
- O kadar da enayi değiliz, tabi, demiş.
Akşam serinliğinde gideceğiz.

TAZEDİR
Galatada bir balıkçı bağırıyor: "Canlı balık, canlı balık"
Ermeni bir teyze yaklaşıyor ve Ermeni aksanıyla soruyor:
"Evladim baliklar tazedir?"
"Canlı balık, canlı balık!!!"
"Evladim baliklar tazedir?"
"Teyze canlı diyoruz ya iste!!!"
"A evladim ben de canliyim fakat tazeyimdir?"

NAMUS
Adamın biri anlatıyor:
Adi herifler, üç kişi üstüme üstüme geldiler, ya paranı, ya namusunu dediler, beş kuruş verdiysem şerefsizim.

AlkışlıYorum
Geyik olsun diye "Hayatındaki kadın güzel mi?" diye sordum. "Hayatımda kadın yok, vallahi de billahi de yok!" diye cevap verdi. Sanırım on yıllık evlilikten sonra kocamın gözünde kadın statüsünden çıktım!


Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Turkuvaz Medya Grubu’na aittir. Kaynak gösterilse veya habere aktif link verilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı ya da bir bölümü kesinlikle kullanılamaz.
Ayrıntılar için lütfen tıklayın.
  • ve ya