Bugünkü
Takvim
  • 14 Kasım 2015, Cumartesi

5 saniye

Bazı şeylerin varlığıyla yokluğu beş saniyedir. Canımız sıkılır ya; vakit öldürürüz. Bir çay molası bile 5 dakika. Afrika'da her 5 saniyede 1 çocuk ölüyor. Bizim çay molamızda 60 çocuk. Kimin umurunda, dünyada bir can daha kaybolursa.
***

"Elimizden ne gelir?" diyenler olacaktır. Sanal alem bütün dünyayı etkileyecek kadar güçlüyse. En azından zenginlerin utancını dile düşürmek adına çok şey gelir. Geyik muhabbetleriyle harcanan zamana inat!
***

1.5 milyar insan dünya gelirinin yüzde biriyle yaşamaya çalışıyor. Zenginlerin milyar dolarlık yatları oluyor da. Çocuklar onların keyiflerini çeken faytonların atları bile olamıyor. Dünyadaki 100 zengin gerçek servetlerinin binde birini bağışlasa. Dünyada aç insan kalmaz, o çocuklar da yaşayabilir. Ama zenginler için çocuk ölümleri bir ödül. Kendilerini şımartmak gibi bir şey. İnsanlığın utanç verici manzarası zenginlere keyif veriyor.
***

Yüzlerine her saniye sinek konan Afrikalı çocuklara karşılık. Başlarına talih kuşu konan sükseli zenginler dünyasında. Zenginlerin sağırlığıdır Afrika'daki çocukların çığlığı. Dünyanın da körlüğü. Bu dünya çocuklar için yaşamayı hiçbir zaman göze almadı zaten. Victoria Secret'in mankenlerinden gözünü ayırmaktan fırsat bulup da.
***

Afrika'da her 5 saniyede bir çocuk ölüyor. Dünya nimetlerinden haklarına düşen bir bardak su ve 2 dilim ekmek. Buna karşılık, bir yerlerde adamın biri altın kaplama yatına bilmem kaç milyar dolar ödüyor. Belden yukarısı da aşağısı da tutmayan tavrıyla insanlara caka satıyor.
***

İnsanlar istese neler yapabilirdi. Yapmadılar. Kölelik piyasasıyla geçinen zenginlik, insanların sadece emeğini ve hayatını değil. Aklını da çaldı. Zamanı öldürüyoruz ya! Öldürdüğümüz zamanın içinde çocukların ölümlerine de seyirci kalıyoruz.
***

Bazı şeylerin varlığıyla yokluğu da beş saniyedir. Parayla kazanılamayan onur. Bazen hissederek de kazanılır.
"Beş saniyede!"

Asgari ücret
Asgari ücretin artırılacak olması patronları rahatsız ediyor.
Medya patronlarını da.
Asgari ücretle sürünen insanların yükü, binlerce dolar maaş alan gazetecilerden fazla geliyor.
Yüzlerce asgari ücretli işçinin hakkının, şarap kadehleriyle dans eden züppe yazarlara verilmesine ses etmeyenler, şimdi halkı korkutuyorlar.
Destekledikleri partilerin yalan vaatlerini destekleyenler, şimdi asgari ücretin artırılacak olmasını köstekliyorlar.
Onlar hiçbir zaman işçiden emekçiden yana olmadı.
O yüzden bu meslek de elden gitti, işçilerin insanca yaşama özlemi de!

Mutluluk Takvimi
Otomobilini düzgün park et.
İşçiden yana ol.
Enstrüman çalmayı dene.

Mutluluğu benden çalan
Düşlerime konuk olan
Cüzdanımda saklı kalan
Yaktım o son resmini de
Anıları karıştırdım
Ellerimle buruşturdum
Bir kibritle tutuşturdum
Yaktım o son resmini de
Senden kalan son acıydı
Gülüşleri yalancıydı
Zaten bana yabancıydı
Yaktım o son resmini de

Hakkı YALÇINYasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Turkuvaz Medya Grubu’na aittir. Kaynak gösterilse veya habere aktif link verilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı ya da bir bölümü kesinlikle kullanılamaz.
Ayrıntılar için lütfen tıklayın.
  • ve ya