Bugünkü
Takvim
  • 31 Ekim 2015, Cumartesi

Kadınlarımız

Her zaman söylüyorum. Bu ülkenin kadınları erkeklerden merttir. Dünyanın kirinin sebebini erkekler oluştururken. Ülkemizde bütün yardım kampanyalarında, ülkeye sahip çıkmanın en yürekli davalarında hep kadınları görüyoruz. "Erkek gibi" sözünün hükmünü yerle bir edip, "Kadın gibi" davranmanın asaletini gösteren kadınları. Sırtını birilerine dayamadan ayakta kalmanın onurunu gösteren. Silaha değil yüreklerine güvenen kadınları.
***

Onlar bizim ayakta kalan değerlerimizin bekçisi kadınlarımız. Eli öpülesi kadınlarımız. Saçından ayak bileğine kadar şeref ve haysiyet kokan. Omuzlarda dağ gibi yükselen. Alçakların alçaltamadığı, yıldızlar kadar parlak kadınlarımız.
***

İş hayatında sırtlanlar arasında ayakta durmaya çalışan ana yürekli kadınlarımız. Ter kokulu otobüslerde, kendilerine abanmak için fırsat kollayan erkek soysuzluğuna direnen kadınlarımız. Göz kamaştırıcı ihanetlere göz ucuyla bile bakmayan, harama el uzatmayan namuslu kadınlarımız. İnsanlık dışı ücretlerle insanüstü çalışan kadınlarımız.
***

Elleri ayakları bağlanıp, erkeklik gösterisine kurban edilen kadınlarımız. Zorba kocası tarafından sokak ortasında dövülürken, büyük bir keyifle kendisini seyreden erkeklerden bin kere yürekli ve dirençli kadınlarımız. Erkekliğin artıklarıyla kirlenmiş bir dünyayı temizleyen duyarlı kadınlarımız.
***

Televizyonda erkeklerin ne kadar duyarlı olduğunu gösteren bir program yayınlanıyor. Yaşlı kadın erkek adamdan yardım istiyor da, nafile! Kılını kıpırdatmayan erkekliğin adı yok. Onlar futbol maçlarında delikanlı, trafikte üç kişi bir kişiyi döverken! Ve saklandıkları köşelerken söverken!
***

Hakkın ve hukukun vicdanının sesi kısılmışken. Deniz kıyılarında martıların çığlıkları daha farklı çıkıyor artık. Onlar aslında kadınlara sesleniyorlar. "Aman ha!" diye. "Sakın bir erkeğe güvenmeyin!" "Hele önünüz denizse. Ardınızda bir erkek varsa!"

Haksızlık hukuku
Ne çok isterdim, yasaların her insana eşit davranmasını. Güçlüyü koruyan, haksızlığa göz yuman anlayışın bu topraklardan çekip gitmesini ne çok isterdim. Yasalar ki, toplumu ayakta tutan, insana insan olduğu hissettiren en anlamlı gerçeklerdir. Adamına göre işlemeyen yasaların olduğu bir düzeni nasıl da isterdim. Bu haksızlık hukukuna inat!

Mutluluk Takvimi
Günü eski bir kitapçıda geçir.
Bir hastaneyi ziyaret et.
Minyatür golf oyna.
Adaletli ol.

Ateş bile sönse
Bir kül bırakır
O hasret bıraktı
Gitti zamansız
Birlikte kaybettik
Her şeyimizi
Ağlama gözlerim
O bir vefasız

Ağlama gözlerim
Sırası değil
Yakışmaz bizlere
Böyle ezilmek
Ne olur bu aşka
Sen de kilit vur
Yakışmaz bizlere
Böyle yenilmek

Hakkı YALÇINYasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Turkuvaz Medya Grubu’na aittir. Kaynak gösterilse veya habere aktif link verilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı ya da bir bölümü kesinlikle kullanılamaz.
Ayrıntılar için lütfen tıklayın.
  • ve ya