Parite-kur-borsa- altın

Hem iç hem dış piyasalardaki iyimserlik geçen hafta da devam etti. ABD'de ekonomik veriler güçlendikçe piyasa profesyonellerinin risk alma iştahı yükseliyor. ABD borsası geçen hafta 2007 yılındaki tarihi zirvesini geçerek yeni rekora imza attı. İMKB dışarıdaki iyimserliğe "olumlu ayrışarak" katılmaya devam ediyor. İMKB geçen haftayı 83.500 düzeyinden kapattı.
İki hafta içinde 75.000'den 83.500'e kadar kuvvetli bir yükseliş yaşandığını gördük.

NİSAN-MAYIS BELİRSİZ
Ancak bu hafta ilginç bir hafta olmaya aday. ABD'de opsiyonların vadesi bu hafta cuma günü doluyor. Ve daha önce de çok defa görülmüş klasik, bu dönemde de devam ediyor. Piyasa profesyonelleri vade değişimi öncesi borsa endekslerini şişirmeye çalışıyor. Bu hafta içinde özellikle dış borsalarda zirve oluşumunun tamamlanması söz konusu olabilir.
Piyasaların önünde belirsizliklerle dolu bir nisan-mayıs takvimi var. İtalya'da hükümet kurulamadı. Koalisyon kurulsa bile sorunlu İtalya'da nasıl bir ekonomik program izlenecek belli değil.
ABD'de aşılması gereken iki önemli sorun var. Birincisi bütçe, ikincisi borç tavanı sorunu. Politika yapıcılar, tüm bunlarla nisan ve mayıs ayında boğuşuyor olacak. Haliyle de önümüzdeki haftaki vade değişiminden sonra tüm bu belirsizliklerin piyasalar üzerinde aşağı yönlü baskı yaratması beklenebilir. Bu hafta dış borsalarda zirve oluşumu tamamlanacak gibi görünmekte.

PİYASALAR DÜŞÜŞE GEÇTİ
Zaten borsalar hariç hemen hemen tüm piyasalarda belirsizliklerin fiyatlanması önceden başladı. Risk alma iştahının en önemli öncü göstergelerinden biri olan euro-dolar paritesi 1.37'lerden 1.30'lara kadar geriledi. Petrol fiyatları 117-118 dolar düzeylerinden 110'lu seviyelere kadar düştü. Altın fiyatlarında 1720'lerden 1550'lere kadar geri çekilme oldu.
Hemen hemen tüm piyasalar düşüşe önceden başladı. Sırada borsalar var gibi. Ama bu haftaki zirve oluşumundan sonra. Hafta içi tek tek tüm piyasaları detaylı bir şekilde analiz edecek şekilde yazılarıma devam edeceğim.


  • ve ya
ERKİN ŞAHİNÖZ Tweetleri