Yılın ikinci yarısı için beklentilerim

Yılın ikinci yarısında dünya borsalarında hafif eğimli bir yükseliş trendi bekliyorum.
Ama kesiksiz bir yükseliş trendi olması zor.
Avrupa ekonomisiyle ilgili gelen haberler arada piyasaların bozulma yaşamasına neden olabilecektir. Ancak yıl içinde dünya borsalarında kriz öncesi zirvelerin test edilebileceğini, hatta aşılabileceğini öngörüyorum. Amerikan Merkez Bankası FED ve Avrupa Merkez Bankası ECB çok kararlı bir biçimde 'bol' ve 'ucuz' para uygulamalarını sürdürüyor. Bu kararlılığı geçen haftaki ECB toplantısında yapılan faiz indiriminden de görmek mümkün. Para bol ve ucuzken varlık fiyatları yükselir. Yeter ki belirsizlikler bir miktar azalsın. Yunanistan seçimleri geride kaldı, hükümet kuruldu. İspanya bankalarına sermaye aktarımı da yapılacak. Haliyle belirsizlikler azalıyor. Bu sıraladıklarımız yükseliş trendi beklentimizin arkasındaki ana faktörler.
Yılın ikinci yarısında euro-dolar paritesinin de yine zikzaklı bir seyirle ama euro lehine gelişebileceğini düşünüyorum. Bir başka ifadeyle, paritede yükseliş trendi oluşacağı kanaatindeyim. Avrupa yılın son çeyreğine doğru resesyondan çıkabilecek gibi görünüyor. ABD ekonomisinin de büyüme hızında gerileme var. Bu yakınsama ve artmasını beklediğim risk iştahı pariteyi yukarı yönde destekleyebilecek faktörler. Başta petrol ve altın olmak üzere emtia piyasaları için de beklentilerim olumlu. Emtia piyasalarında da genel eğilimin yükseliş yönünde olacağını tahmin ediyorum.
Artmasını beklediğim risk iştahı ve yükselmesini beklediğim parite emtia piyasalarını olumlu etkileyebileceklerdir.

YENİ ZİRVE GÖRÜLEBİLİR

İMKB
'nin dünya borsaları için beklediğim yükseliş trendine 'olumlu yönde' ayrışarak katılması olasılığı yüksek görünmekte. Merkez Bankamızın ekonomiye 'yumuşak iniş yaptırma' stratejisi başarılı oldu. Cari açık ve enflasyon geriliyor. Kredi derecelendirme kuruluşlarının Türkiye ekonomisine yönelik görüşleri olumlu yönde değişiyor gibi. Üstelik Merkez Bankası önümüzdeki aylarda gevşeme yönünde adım atabilir. Tüm bunların İMKB'yi bu yıl olumlu etkilemesini bekliyorum. İMKB'de bu yıl yeni zirve görme olasılığımızın çok yüksek olduğunu düşünüyorum.

  • ve ya
ERKİN ŞAHİNÖZ Tweetleri