Sert düzeltme ile gelen fırsatlar

Haftalar önce bu köşeden piyasalardaki sert düzeltme konusunda okurlarımızı uyardık. Dünya genelinde düşen ekonomik büyüme hızının, Avrupa'da yeniden hortlayan borç krizinin ve de geleneksel takvimsel Mayıs-Haziran sendromunun piyasaları belirgin bir şekilde bozma riski olduğundan dem vurarak, petrol ve borsalarda sert düşüş, dolar kurunda yükseliş, dolarda euro karşısında değerlenme öngörülerimizi aktarmıştık.
Nitekim piyasalardaki gelişmeler tahminlerimiz doğrultusunda oldu.

Birkaç hafta sürebilir

Bu öngörüleri paylaştığımızda Dow Jones 12.900, İMKB 70.000, petrol 127 dolar ve euro dolar paritesi 1.49 düzeylerindeydi. Bu kısa sürede Dow Jones 12.400'ün altına, petrol 109 dolara, İMKB 62.500'e ve euro dolar paritesi 1.4150'lere kadar geriledi. Dolar kuru da 1.61-62 aralığına kadar yükseldi.
Sıkıntılı seyrin önümüzdeki birkaç hafta daha devam etmesi oldukça olası. Ancak artık iç piyasaların olumlu yönde ayrışabileceğini düşünüyoruz. Üstelik genel seçimler yaklaşıyor.

Not da yükselebilir

Siyasi istikrarın seçimlerden sonra da devam etmesi halinde Türkiye'nin kredi notunun yükseltilmeye başlaması ihtimali de oldukça yüksek. Bu beklenti iç piyasalara olumlu yansıyabilecektir.
Bu doğrultuda 1.61-62 aralığında dolardan TL'ye geçilebileceğini ve İMKB'de 60.000-62.500 aralığından hisse alımı yapılabileceğini düşünmekteyiz.


  • ve ya
ERKİN ŞAHİNÖZ Tweetleri