Bugünkü
Takvim
BÜLENT ERANDAÇ BÜLENT ERANDAÇ
 •  
 • SMS
  Yazarın KODU boşluk bırakıp, MESAJINIZI yazıp, 4122'ye gönderin.
  Örnek: BÜLENT ERANDAÇ'a mesaj göndermek istiyorsanız.
  BE boşluk bırakıp, mesajınızı yazıp 4122'ye gönderin.
  Tüm operatörlerden servis 1.60 TL olarak ücretlendirilir.
  Servis sorgulamalı bir servis olup iptali yapılamaz.
  Müşteri Hizmetleri: 0216 531 73 73
 • 18 Ekim 2015, Pazar

Yeni Ortadoğu

Ortadoğu'nun masa başında cetvelle çizilmesinin ismi olan SYKES-PICOT anlaşması 100 yaşına girerken, paçavraya döndü.
16 Mayıs 1916'da, İngiltere ve Fransa arasında yapılan ve Osmanlı Devleti'nin Ortadoğu topraklarının paylaşılmasını öngören gizli anlaşma tarihin çöplüğüne atılıyor. Bugün, yeni Sykes-Picot hazırlanıyor.
21'inci yüzyılın Ortadoğu haritası çiziliyor. 100 yıl önce başaktör olan İngiltere/ Fransa yerini, bugün Amerika-Rusya'ya bıraktı.
Çin de haritaya el uzattı. Yeni Sykes-Picot'un mimarlarından biri olan Amerika'nın önemli stratejik konumdaki adamlarının değişik zamanlarda yaptığı açıklamalar bağlamında neler olacağını anlayabiliriz:
Amerika Dışişleri Bakanı Condoleezza Rice, Ağustos 2003'te Ortadoğu'yu Dönüştürmek projesiyle, Fas'tan Basra Körfezi'ne kadar Ortadoğu'da bulunan 22 devletin rejiminin, sınır ve haritalarının değiştirileceğini vurguladı. ABD'nin hedefinde ne var?
1- ABD yeni projesiyle, askeri gücü, teknolojik imkanlarını sonuna kadar kullanarak Ortadoğu üzerinde tüm petrol ve doğalgaz yataklarına serbestçe ve korkusuzca ulaşmayı hedeflemektedir.
2- ABD, bu proje ile İsrail'in emniyetini tam sağlama alacaktır.
3- Avrupa Birliği, Çin ve Japonya'yı bu kaynaklardan uzak tutmak istemektedir.
ABD'nin 21'inci yüzyıl planını iyi okuyan Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan ve Rusya lideri Putin, 2003'ten itibaren gardını alarak, stratejik hamlelere başladı.
Erdoğan, ABD-Rusya'nın TERAZİ POLİTİKASINA çok dikkat ederek, provokatif dış politikayla, Ortadoğu kılcallarına, İslam Ülkeleri Birliği'ne yöneldi. Barzani ( Irak Kürt Yönetimi) ile kurulan yakın ilişkiyle petrol-gaz kanallarında uzun vadeli planlamalar yaptı.
Mısır'la Doğu Akdeniz stratejisi kurarken, Mursi'ye darbe yaptılar. Putin de, İran-
Suriye (Esad yönetimi), Doğu Akdeniz bağlantısını tahkim etti. Dünyanın en etkili istihbarat servisi CIA Başkanı Brennan, "Ortadoğu'da 2030'a kadar büyük değişim tamamlanacak" dedi.
Yarının Ortadoğu'sunda öngörüler:
1) Irak, Suriye, Lübnan, Ürdün, Sina parçalanacak. Parçalanan topraklar üzerinde etnik ve mezhepsel orijinli devletçikler olacak.
2) 2O'nci yüzyılda İngiltere-Amerika, Ortadoğu'ya İSRAİL'i bir hançer gibi sokmuştu. Bugün, Rusya, Suriye'de kendi İSRAİL'ini kuruyor. (Lazkiye merkezli Esad'ın devletçiği)
3) Filistin devleti kurulacak.
4) Kürt devleti kurulacak.
21'inci yüzyılın Sykes-Picot'u hazırlanırken, yeni Ortadoğu gelişmelerini dikkatle takip eden, iyi okuyan, analiz eden Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan-Başbakan Ahmet Davutoğlu-Genelkurmay Başkanı Org. Hulusi Akar, hayati hazırlıklar yapıyor. Bilgiler, öngörüler ışığında, strateji ve planlama yapılıyor. Yol haritası çiziliyor.
Oyun planı kurgulanıyor. Başarı da bu stratejiyi uygulamaktan geçecek.
PKK, IŞİD, DHKP-C teferruattır.
Önemli olan, bu örgütlerin arkasındaki devletler/uluslararası bağlantılarıdır.
Yeni Türkiye liderliğinin, bu noktada, en yakından ilgilendiği konu, "Irak'ta kurulmuş-ilan edilmemiş Barzani Kürt Devleti'yle, Suriye'de kurulacak PKK/ PYD devletçiği birleşik mi olacak? Ayrı ayrı iki devletçik mi olacak?" sorusunda yatmaktadır. Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın 'Cerablus-Azez hattı' hamlesi buna yöneliktir. YPG/PKK burada çökecektir.
YARINLARIN STRATEJİK SORUSU: Kuzey Suriye'de kurulması planlanan devletçikler, ABD'nin mi, Rusya'nın mı kontrolünde olacak?
Çünkü, Irak-Kuzey Suriye'den Akdeniz'e uzanan topraklar üzerinde petrol-gaz akışı, Akdeniz limanlarına geçirilmesi, ABD-Rusya'nın kapışmasına yol açacak. Türkiye'miz kilit ülkedir.

SONUÇ: Yeni Türkiye lideri Tayyip Erdoğan, ülkemizin dost/düşmanlarının oyun planını biliyor. Oyun planlarına karşı Türkiyemiz'in stratejisi adım adım ilerliyor. Önemli olan, Çanakkale ve İstiklal Savaşı ruhuyla, Türkiyemiz'in, toprak bütünlüğünü, milletin birliğini, ekonomik değerlerimizi ve bölgesel gücümüzün korunmasıdır. Aziz milletimiz, 1 Kasım seçimlerinin ne kadar hayati olduğu ortada. İSTİKRAR VE İSTİKBAL İÇİN, Türkiyemiz'in, 2023 hedeflerine ulaşması muhakkak sağlanmalıdır.
Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Turkuvaz Medya Grubu’na aittir. Kaynak gösterilse veya habere aktif link verilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı ya da bir bölümü kesinlikle kullanılamaz.
Ayrıntılar için lütfen tıklayın.

kalan karakter 1000

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan TAKVİM veya takvim.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.
 • ve ya