Bugünkü
Takvim
BÜLENT ERANDAÇ BÜLENT ERANDAÇ
 •  
 • SMS
  Yazarın KODU boşluk bırakıp, MESAJINIZI yazıp, 4122'ye gönderin.
  Örnek: BÜLENT ERANDAÇ'a mesaj göndermek istiyorsanız.
  BE boşluk bırakıp, mesajınızı yazıp 4122'ye gönderin.
  Tüm operatörlerden servis 1.60 TL olarak ücretlendirilir.
  Servis sorgulamalı bir servis olup iptali yapılamaz.
  Müşteri Hizmetleri: 0216 531 73 73
 • 29 Ekim 2010, Cuma

Cumhuriyet demokrasi ile taçlanıyor

Cumhuriyetimiz 87. yılını tamamladı. 13 yıl sonra bir asırlık olacak. Türkiye'nin "2023 vizyonu" nedir? "2023... AB üyesi olmuş... Komşu ülkelerle ortak güvenlik ve ekonomik platformlarında bütünleşmiş. Uluslararası çıkarlarımızı ilgilendiren bölgelerde etkin düzen kurucu bir rol üstlenmiş... Küresel bütün alanlarda aktif faaliyet gösteren... Etrafına 360 derece bakan, uluslararası örgütlerde belirleyici bir rol oynayan... Dünyanın ilk 10 ekonomisi arasına girmiş ve güçlü ve saygın bir Türkiye..." Bu noktaya, "cumhuriyeti demokrasi ile taçlandıran" bir Türkiye gelecektir. TC'nin en önemli vasfı, cumhuriyeti tamamlayan demokrasidir. Cumhuriyetçilik devlet yönetiminde ve düzeninde millet iradesinin egemen olmasıdır. Hürriyet, eşitlik ve adaletin dayanağı milli egemenliktir. Cumhuriyetçilikte egemenliğin kaynağı millettir. Cumhuriyetçilik ilkesi, milli egemenlik ilkesini ve yönetimde herkesin söz sahibi olmasını gerektirir. Demokrasi, halkın kendi kendini yönetmesi, halk iktidarı demektir. Demokrasinin uygulanabildiği en iyi sistem Cumhuriyet sistemidir. Demokrasi ile Cumhuriyet iç içedir. Demokrasi ancak Cumhuriyet ile gelişir. Demokrasi ile Cumhuriyet birbirini tamamlar. Cumhuriyet'in kurucusu Mustafa Kemal Atatürk'ün "Cumhuriyet rejimi demek demokrasi sistemiyle devlet şekli demektir" sözleri giderek anlam bulmakta, Cumhuriyetimiz demokrasiyle taçlanarak, değişim, dönüşüm, demokratik standartların yükseltilmesi, hukukun üstünlüğü yolunda emin adımlarla ilerlemektedir. 87 yılda görünen şudur: Büyük halkımız 2023 vizyonunu demokratik cumhuriyetle sağlamaya kararlıdır. Cumhuriyet ve demokrasi bayramınız kutlu olsun.

* * *
MADIMAK OTELİ ÇOCUK KÜTÜPHANESİ
Sivas'ta, 2 Temmuz 1993'te Madımak Oteli'nin yakılmasıyla 37 insanımız hayatını kaybetmişti.
Devlet Bakanı Faruk Çelik, "Madımak'ın acısı tüm Türkiye'nin acısıdır.
O gün farklılıklarımızı istismar etmek suretiyle yüzlerce yıllık kardeşliğimizi kanla gözyaşı ile sınamak istediler. Oteli saran ateş hepimizin bağrına düşmüştür. Bu olayı tezgâhlayanları sinsi güçleri şiddetle ve nefretle lanetliyoruz" demişti.
Aradan 17 yıl geçti. Bağırları yakan Madımak Oteli'nin geleceği tartışılırken, otelin yıkılması, yerine müze yapılması istenmişti.
Sivas Valisi Ali Kolat, "Sivas'ta çocuk kütüphanemiz yok. Güzel bir çocuk kütüphanesi yapalım, Sivaslı sanatkarlarımızın eserlerini de burada toplayalım" önerisinde bulundu.
Gerçekten, Madımak müze olabilir, fakat büyük bir çocuk kütüphanesi olması, vatandaşlarımız geldiği zaman acı anıların, olayların yerinde bir güzellik, bir güzel ortam görmesi ve geleceğimizin teminatı çocukların eğitimine önem verildiğini gösteren bir binaya sahip olunması da daha yararlı olmaz mı?

* * *
SİYASETTE BAŞARI STRATEJİSİ
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, İstanbul'da bir "fırsatlar, tehditler, zayıf yanlar" analizi yaptırmış, daha sonra da "başarıya" ulaşmak için alınması gereken önlemleri öncelik sırasına koymak istemişti. Gelinen tabloya bakan tarafsız siyasi gözlemciler, CHP'ye yeni bir teklifte bulunuyorlar: "Türkiye'deki değişime ayak uydurmak için CHP nasıl yeniden yapılanmalı toplantısı hemen yapılmalıdır."


Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Turkuvaz Medya Grubu’na aittir. Kaynak gösterilse veya habere aktif link verilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı ya da bir bölümü kesinlikle kullanılamaz.
Ayrıntılar için lütfen tıklayın.
 • ve ya