Bugünkü
Takvim
  • 17 Şubat 2011, Perşembe

İlaçların etkisi psa testi sayesinde anlaşılır

RADYOTERAPİDEN BAŞKA TEDAVİ?
Hormon tedavisi dediğimiz yöntemde vücuttaki testosteron hormonunu baskılayarak kanserin gidişini durduran ilaçlar var. Erkeklik hormonlarının salgılanmasını veya vücutta etki etmesini engellemektedirler.

HORMON HANGİ
HASTALARA VERİLİYOR?

Çoğunlukla ileri evre olan yani maalesef başka organlara yayılmış olan kanserlerde kullanılır. Bunun yanında prostatı aşmış ama henüz başka organa yayılmamış kanserlere de vermekteyiz. Çünkü ilerlemiş kanserler artık tüm vücuda yayılmış kanserler olarak kabul edilmektedir. Dolayısı ile de sadece prostata yönelik tedaviler etkili olmayacaktır. Bir de destek olarak ameliyattan önce ya da sonra uygulanabilmektedir.

BU İLAÇLAR HER GÜN MÜ VERİLİYOR?
Bunlar genellikle her gün alınan haplar ve ayda yada üç ayda bir uygulanan enjeksiyon tedavisinin birleşimi şeklindedir. Bazen sürekli kullanılması gerekirken, bazen de aralıklı kullanılıp ardından da bir süre kesilmesi gereklidir.

BU İLAÇLARIN ETKİNLİĞİ NEDİR?
PSA kan testi ile anlaşılıyor. Zaten bu ilaçlara başlamamıza karar verdiren de bu test ara verdiren de bu test diyebiliriz. PSA seviyeleri istediğimiz düzeylere inerse ilacın o kişide etkili olduğunu anlayabiliyoruz.

Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Turkuvaz Medya Grubu’na aittir. Kaynak gösterilse veya habere aktif link verilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı ya da bir bölümü kesinlikle kullanılamaz.
Ayrıntılar için lütfen tıklayın.

kalan karakter 1000

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan TAKVİM veya takvim.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.
  • ve ya