Bugünkü
Takvim
  • 23 Şubat 2011, Çarşamba

Dış politikada Kemal'e ermek!

"Başbakan Tayyip Erdoğan Libya'dan aldığı İnsan Hakları Ödülü'nü iade edecek mi, etmeyecek mi?..
Mısır'a, Mübarek'e posta koymuştu… Hadi Kaddafi'ye de koysana…"
Bunlara kilitlendi bazı kafalar… Hatta bir gazeteci dostumuz ana muhalefet partisi lideri sayın Kılıçdaroğlu'na çanak sual yöneltiyor… "Efendim Başbakan Libya ile ilgili sert çıkış yapmıyor, ne diyorsunuz" gibisinden bir çanak bu… Kemal Bey çanağa anten oluyor… "Başbakan ödülün hakkını veriyor" diyor… Hımmm… Ne yapacak Başbakan?... "Höt leyn" diyecek Kaddafi'ye… "Çekil kenara, yoksa gelirim oraya haa" diye sopa gösterecek… Bunu bekliyorlar… Mısır'a yapmış da bir şeyler, neden Libya'ya yapmamışmış… Bu kafalar dış politikadan hiç ama hiç anlamıyorlar… Hele hele orada 25 bin Türk'ün mahsur kaldığından… Havaalanlarında aç susuz bırakıldıklarından… Hangarlara balık istifi kapatıldıklarından "Üzerimizden mermiler geçiyor" diye arayan Türk işçilerinden… Bihaberler galiba… Başbakan'a "Salla Libya'ya" çağrısı yapıyorlar… Uçaklar sokaklara, binalara bomba yağdırıyor… Türklere ait şantiyeler basılıp yağmalanıyor.
Tam bir keşmekeş ülkesi şu anda Libya… Ne olacağı belli değil… Aşiretlerin yönettiği bir devlet.
Hangi aşiret saf değiştirirse iç savaşı kazanan belli olacak… Şu anda kimin eli kimin cebinde… Ve kalkıp Başbakan'dan açıklama bekliyorlar… Konuş, salla Libya'ya… Taraf ol… 25 bin Türk'ün hayatını riske at… Bu mudur devlet sorumluluğu anlayışı?
Konuşulacak zaman vardır, konuşulmayacak zaman… Bir açıklama ile 25 bin Türk'ü oraya gömdürmek mi istiyorlar?
Şimdi ödül-mödül düşünme zamanı mı?...
Binlerce kilometre ötede binlerce vatandaşımız ölüm korkusu yaşıyor… Benim eyy çanakçı gazeteci dostum… Kemal Bey'e sorsana "Oradaki Türkler nasıl kurtarılmalı?" diye… Ve sevgili Kemal Bey'im… Bu iş "Yürüyen merdiven"e binmeye benzemez… Ters binersin, zorlarsan tersten de inersin… Van gölünü… "Sodalı, tuzu bol" diyebilirsin… Denize çevirebilirsin… Ama denizlerin ötesinde…. , Libya'da 25 bin Türk'ün kan gölünde boğulma riski var işin ucunda… Biraz insaf yahu… Dış politika kavgayı değil birlikte omuzlamayı gerektirir… Kemal Bey'in o 25 bin Türk oradan nasıl çıkarılacak bunu düşünmesi lazım…… Proje üretmesi, bunu konuşması lazım… Ülke ve insanlarımızın çıkarı olduğu yerlerde muhalefeti değil tehlikede olan canları hatırlaması lazım.
Çanak sorularda antenleri kırması lazım.
Daha da ötesi… Dış politikada Kemal'e ermekten daha fazlası lazım….


Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Turkuvaz Medya Grubu’na aittir. Kaynak gösterilse veya habere aktif link verilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı ya da bir bölümü kesinlikle kullanılamaz.
Ayrıntılar için lütfen tıklayın.

kalan karakter 1000

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan TAKVİM veya takvim.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.
  • ve ya