Vav TV İzle
  • 22 Nisan 2021, Perşembe

İşten ayrılana izin parası ödenir | 22 Nisan 2021

İşyerimizde 3 yıl süreyle çalışan bir arkadaşımız işten ayrıldı. Çalıştığı süre boşunca hiç yıllık izin kullanmadı. Biz izin parası ödeyecek miyiz? G.Ş.
İş Kanunu'na göre; iş sözleşmesinin, herhangi bir nedenle sona ermesi halinde işçinin hak kazanıp da kullanmadığı yıllık izin sürelerine ait ücreti, sözleşmenin sona erdiği tarihteki ücreti üzerinden kendisine ödenir. İşçiye kullanmadığı izinlerin toplamı kadar, yani 3 sene çalışmış ve hiç izin kullanmamış ise 42 günlük izin parası ödenmesi gerekir.

1996 yılında Bağ- Kur'a başladım. 2001 yılına kadar ödedim. Daha sonra SSK kapsamında çalışmaya başladım. Son 2 yılda da isteğe bağlı ödedim. Nasıl emekli olurum? N.K.
Sigortalının farklı yasalara tabi sigortalı çalışması varsa ve hangi kurumdan emekli olacağı tespit dilecekse, son 7 yıla bakılır. Son 7 yılda en fazla nereye prim ödemişse o kurumdan emekli olur. Sizin son 7 yılda en fazla ödediğiniz prim SSK kapsamındadır. Dolayısı ile emekli olunacak kurum SSK'dır.

Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Turkuvaz Medya Grubu’na aittir. Kaynak gösterilse veya habere aktif link verilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı ya da bir bölümü kesinlikle kullanılamaz.
Ayrıntılar için lütfen tıklayın.
  • ve ya