Bugünkü
Takvim
  • 01 Haziran 2019, Cumartesi

Sigortasız işçi çalıştırmanın cezası

Yaklaşık 6 ay önce işyerime SGK denetmenleri geldi ve 2 kişinin sigortasız çalıştırıldığını tespit ettiler. Bundan dolayı idari para cezası geldi. Yeniden yapılan denetimde çok daha fazla para cezası yazıldı. Yanlışlık mı var? A.G.
Sigortasız işçi çalıştırmanın cezası 5510 sayılı Kanun'da belirlenmiştir. Buna göre, işe giriş bildirgesinin yasal süresinde verilmemiş olması nedeniyle sigortasız çalıştırılan her bir işçi için 2 asgari ücret tutarında idari para cezası uygulanır.
Burada işyeriniz hakkında uygulanan ceza toplam 4 asgari ücrettir. Ancak 1 yıl içinde sigortasız işçi çalıştırıldığına dair yeniden tespit yapılırsa, bu kez cezalar artırılarak uygulanır. Dolayısıyla sigortasız işçi çalıştırdığınız konusunda 6 ay önce de tespit yapılmış olduğu için, her bir sigortasız işçi için uygulanacak ceza 2 asgari ücret değil, 5 asgari ücrettir ve işyeriniz hakkında bu kez toplam 10 asgari ücret ceza uygulanmıştır.

2640 gün 4C ve 2761 gün 4B Bağ-Kur esnaf prim günlerini birleştirip SGK'dan emekli oldum.
Maaşım az bağlandı. 01.10.2018'de 1.079 TL maaş bağlandı. Şu an 1.180 TL aylık alıyorum. Bu aylıklara göre beni Bağ-Kur esnaf değil de Bağ-Kur tarım olarak mı emekli ettiler? Zafer KAYA
Kişinin hangi mevzuat şartlarına göre hangi kuruma tabi olarak emekli olacağını belirlemek için prim ödemelerinin son 7 yılına bakılır. Hangi kuruma daha çok prim ödenmişse, yani 7 yılın karşılığı olan 2520 günün yarısı 3.5 yıla tekabül eden 1261 gün hangi kuruma ödenmişse o kurumdan emekli olunur. Sizin de son 3.5 yılınızda ödenen primler hangi kuruma tabi ödenmişse, o kurumdan emeklisiniz demektir.

Bir fabrikada 2 yıldır çalışıyorum. Aslında aylığım asgari ücretten yüksek fakat resmiyette asgari ücretten gösteriliyor.
Aylığımın asgari ücretten fazlası elden zarfla elden veriliyor. Bunun bana bir zararı var mıdır? (İsmi saklı)
İşverenin size elden ücret ödemesi yasal değildir. İşveren çalışanına bu şekilde ödeme yaparsa devletin vergi ve sigorta primi kaybına sebebiyet vermiş oluyor. Sizin kıdem tazminatınız ve emekli aylığınız da asgari ücret üzerinden hesaplanacak. Dolayısıyla siz de emekli olurken düşük emekli aylığına bağlanmış olacaksınız. İş Kanunu'nun 24. Maddesi'ne göre işçinin ücreti doğru hesap edilip ödemezse, işçinin haklı fesih durumu doğar.
Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Turkuvaz Medya Grubu’na aittir. Kaynak gösterilse veya habere aktif link verilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı ya da bir bölümü kesinlikle kullanılamaz.
Ayrıntılar için lütfen tıklayın.

kalan karakter 1000

cem cem

slm ben 2 yıldır bir işyerinde çalışıyorum bugün yarın diyerek sigortamı yapmamışlar bazende yaptık dediler fakat yapmamışlar okuryazar olmadıımdan takip edemedeim ne yapmalıyım tşkler

Aynı Görüşte misiniz?
evet0
hayır0
cevapla 08.11.2019 07:48
Kedi Kedi

Babam bir futbol klübünde 4 aydır müdür olarak çalışıyor ama asgari ücret anlaşmalarına rağmen 1000 tl alıyordu şimdi onu da vermiyorlar. Sgk da yok tabi ne yapalirim

Aynı Görüşte misiniz?
evet0
hayır0
cevapla 16.10.2019 15:12
İsimsiz İsimsiz

Ben biryerde 9 aydın çalışıyorum fakat 4.5 aylık sigortamı yapmamışlar işe başladıktan 4.5 ay sonra sigorta yapmışlar şikayet etsem ne olur

Aynı Görüşte misiniz?
evet0
hayır18
cevapla 08.10.2019 22:57
Cahidd Cahidd

Ben 9 sene çalıştım sigortamı yapmadılar sadece giriş kartın var bunun dışında bişey yok orda çalıştığına dair şikayet etme hakkım varmı ayrıca 9 seneye ne kadar tazminat alırım

Aynı Görüşte misiniz?
evet1
hayır12
cevapla 06.10.2019 02:55

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan TAKVİM veya takvim.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.
  • ve ya