Bugünkü
Takvim
  • 20 Ekim 2015, Salı

Sözleşmesi süreli olanın işe iade hakkı

Çalıştığımız firmada sözleşmemiz yıl sonunda dolacak fakat firma yazılı bir tebligat yapmadı. Yılbaşından sonra işten çıkartılırsak hak talebimiz olabilir mi? 5...857508 Nolu SMS

İşe iade hakkından yararlanmak için, 30 veya daha fazla işçi çalıştıran işyerlerinde en az 6 aylık kıdemi olan işçinin işten çıkartılması gerekir.
Belirli süreli iş sözleşmesi ile çalışıyor iseniz ve iş sözleşmeniz süresinden önce haklı bir nedene dayandırılmadan sona erdirilmek istenirse o zaman aradaki sürenin ücretini tazminat olarak işverenin ödemesi gerekmektedir.
Aksi durumda işe iade veya tazminat hakkı olmaz.

Eşimin hiç sigortası yok. Özel sigortalara güvenmiyorum. Ne yapmalıyım? 5...694542 Nolu SMS

Ev hanımları için en uygun sigortalılık isteğe bağlı sigortalılıktır.
İsteğe bağlı sigortalı olma durumunda emeklilik ve sağlık primi ödeyeceğinden hem sağlıktan faydalanabilecek hem de ileride emekli olabilme imkanı olacaktır.
Yapmanız gereken SGK'ya başvurmak.

Ne zaman emekli olurum?

1960 doğumluyum. 1990'da SSK başlangıcım ve 50 gün primim var. Bağ-Kur'dan ise 4350 gün, toplamda 4400 gün primim bulunuyor. Ne zaman emekli olabilirim? 5...915527 Nolu SMS

Bağ-Kur'dan 5400 prim gün ve 58 yaş kısmi emeklilik şartlarına tabisiniz.
Bağ-Kur'dan kısmi emekli olabilmeniz için 1000 gün daha prim ödemeniz gerekmektedir. 1000 günü askerlikle azaltabilirsiniz. Bu durumda 58 yaşınızın dolacağı doğum tarihinizin gün ve ayına göre 2018 yılında emekli olabilirsiniz. Ayrıca SSK kapsamında 3,5 yıl aralıksız çalışarak 3.5 yıl sonra SSK emeklilik şartlarından emekli olabilirsiniz.
Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Turkuvaz Medya Grubu’na aittir. Kaynak gösterilse veya habere aktif link verilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı ya da bir bölümü kesinlikle kullanılamaz.
Ayrıntılar için lütfen tıklayın.

kalan karakter 1000

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan TAKVİM veya takvim.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.
  • ve ya