Bugünkü
Takvim
  • 13 Ekim 2015, Salı

İşçinin haftalık çalışma süreleri

Özel bir firmada sabah 8'de işbaşı yapıp akşam saat 7'ye kadar çalışıyoruz. Çalışma saatleri 11 saat oluyor. Bu kanunen normal mi?Hakkımız nedir? Normal çalışma saatleri nedir, kaç saat çalışmak gerekir? 5...204652
İş Kanunu'na göre; genel bakımdan çalışma süresi haftada en çok 45 saattir. Aksi kararlaştırılmamışsa bu süre, işyerlerinde haftanın çalışılan günlerine eşit ölçüde bölünerek uygulanır. Tarafların anlaşması ile haftalık normal çalışma süresi, işyerlerinde haftanın çalışılan günlerine, günde 11 saati aşmamak koşulu ile farklı şekilde dağıtılabilir. Bu halde, 2 aylık süre içinde işçinin haftalık ortalama çalışma süresi, normal haftalık çalışma süresini aşamaz.
İşyerindeki çalışma süreleri bu şekilde uygulanıyorsa yasal olarak bir engel bulunmamaktadır.
Ancak denkleştirme yapılmıyorsa, sürekli 11 saat çalışma uygulanıyorsa bu yasal değildir. Bu şekilde çalışmak zorunda değilsiniz.

İşveren beni haksız olarak işten çıkarttı ve paramı ödemediler. İşe iade davası açsam kazanır mıyım? 5...543296 Nolu SMS
İşe iade davasının açılabilmesi için bazı koşullar vardır. İşe iade davası açmak isteyen işçinin, iş sözleşmesinin belirsiz süreli iş sözleşmesi olması gerekmektedir.
Yine işe iade davası açmak isteyen işçinin, çalıştığı işyerinde en az 6 ay görev yapmış olması, kıdeminin bulunması şart. İşe iade davası açmak isteyen işçinin, çalıştığı işyerinde en az 30 işçinin çalışıyor olması gerekir.
İşverenin birden fazla işletmesi var ise işletmelerinde çalışan toplam işçi sayısı baz alınmalıdır. İşe iade davası açmak isteyen işçinin, işten çıkarıldığı, çıkarıldığı an ile kendisine tebliğ edildiği tarih farklı olduğu takdirde feshin tebliğ edildiği tarihten itibaren 1 ay içerisinde dava açmış olması gerekmektedir. 1 aylık sürenin kaçırılmış olması durumunda fesih kabul edilmiş/icazet gösterilmiş sayılır ve dava açma hakkınız sona erer. Siz de eğer saydığımız bu şartlara sahipseniz işe iade davası açabilirsiniz.

NE ZAMAN EMEKLİ OLURUM?
06.08.1978 doğumluyum. Sigorta başlangıcı, 1995 yılında stajyer olarak. 2001 yılında çalışmaya başladım. 10 yıllık sigortam var. Ne zaman emekli olurum? 5...185416 Nolu SMS
İşe başlangıcınıza göre 60 yaş ve 7000 prim günle tam emeklilik, 25 yıl, 4500 prim gün ve yine 60 yaşla kısmi emeklilik şartlarına tabisiniz. Bu durumda 60 yaşınızın dolacağı 06.08.2038 tarihine kadar en az 4500 prim gün ödemeniz gerekiyor.

Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Turkuvaz Medya Grubu’na aittir. Kaynak gösterilse veya habere aktif link verilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı ya da bir bölümü kesinlikle kullanılamaz.
Ayrıntılar için lütfen tıklayın.
  • ve ya