Bugünkü
Takvim
  • 08 Şubat 2015, Pazar

İşsizlik maaşı yaş bekleyeni kapsamaz

Özel bir firmada işçi olarak çalışıyorum. Prim günüm tamamlandı ancak yaşı beklemem gerekiyor. Tazminatımı alıp işten ayrılacağım. İşten ayrılınca ne kadar işsizlik parası alırım? Bu sürede de sağlıktan faydalanabilir miyim? 5...379515 Nolu SMS
Yaşı bekleyeceğine dair yazı alındıktan sonra tazminatını alıp işten ayrılanlar her ne kadar tazminat almayı hak ediyorlarsa da işsizlik parası alamazlar. İşsizlik maaşı alınabilmesi için, işveren tarafından kanunda belirtilen nedenlerden birisi nedeniyle çalışanın haklı olarak çıkartılmış olması gerekmektedir.
İşsizlik maaşı yaşı bekleyecek olanları kapsamıyor. Haklı bir nedenle işten ayrılıp işsizlik maaşı almaya başlarsanız işsizlik maaşı alacağınız sürelerde de sağlıktan faydalanabilirsiniz.

İşveren beni haksız olarak işten çıkarttı ve paramı ödemediler. İşe iade davası açsam kazanır mıyım? 5...543296
İşe iade davası açmak isteyen işçinin iş sözleşmesinin belirsiz süreli iş sözleşmesi olması gerekmektedir. İşe iade davası açmak isteyen işçinin çalıştığı iş yerinde en az 6 ay çalışmış olması, kıdeminin bulunması gerekmektedir. İşe iade davası açmak isteyen işçinin çalıştığı iş yerinde en az 30 işçinin çalışıyor olması gerekir.
İşverenin birden fazla işletmesi var ise işletmelerinde çalışan toplam işçi sayısı baz alınmalıdır. İşe iade davası açmak isteyen işçinin işten çıkarıldığı, çıkarıldığı an ile kendisine tebliğ edildiği tarih farklı olduğu takdirde feshin tebliğ edildiği tarihten itibaren bir ay içerisinde dava açmış olması gerekmektedir. Bir aylık sürenin kaçırılmış olması durumunda fesih kabul edilmiş/icazet gösterilmiş sayılır ve dava açma hakkınız sona erer. Sizde eğer saydığımız bu şartlara sahipseniz işe iade davası açabilirsiniz.

NE ZAMAN EMEKLİ OLURUM?
01.08.1969 doğumluyum. Sigortalı işe başlama tarihim Kasım 1991. 1994 yılına kadar arada boşluklarım var, 1995'ten bugüne kadar yatıyor. Askerlikten sonra işe başladım. Ne zaman emekli olabilirim? 5...957001 Nolu SMS
SSK girişinize göre 25 yıl, 53 yaş ve 5600 prim gün şartlarına tabisiniz. 7 aylık askerlik borçlanması ile 52 yaş ve 5525 prim gün şartlarına tabi olabilirsiniz.Bu durumda 52 yaşınızın dolacağı 01.08.2021 tarihinde emekli olabilirsiniz.

Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Turkuvaz Medya Grubu’na aittir. Kaynak gösterilse veya habere aktif link verilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı ya da bir bölümü kesinlikle kullanılamaz.
Ayrıntılar için lütfen tıklayın.
  • ve ya