Bugünkü
Takvim
  • 12 Temmuz 2014, Cumartesi

İşe başlamadan önceki engel malulluk olmaz

Ben doğuştan engelliyim. Sizin geçmiş yazılarınızda çalışma gücünü yüzde 60 oranında kaybedenlerin malullük aylığına bağlanabileceğini okumuştum. Başvuru yapsam maluliyetten emekli olabilir miyim? Cengiz G.

5510 sayılı Kanun'un 25. maddesinde şöyle denilmektedir: "Sigortalının veya işverenin talebi üzerine Kurumca yetkilendirilen sağlık hizmeti sunucularının sağlık kurullarınca usulüne uygun düzenlenecek raporlar ve dayanağı tıbbi belgelerin incelenmesi sonucu, 4'üncü maddenin birinci fıkrasının (a) ve (b) bentleri kapsamındaki sigortalılar için çalışma gücünün veya iş kazası veya meslek hastalığı sonucu meslekte kazanma gücünün en az yüzde 60'ını, (c) bendi kapsamındaki sigortalılar için çalışma gücünün en az yüzde 60'ını veya vazifelerini yapamayacak şekilde meslekte kazanma gücünü kaybettiği Kurum Sağlık Kurulunca tespit edilen sigortalı, malul sayılır. Ancak, sigortalı olarak ilk defa çalışmaya başladığı tarihten önce sigortalının çalışma gücünün yüzde 60'ını veya vazifesini yapamayacak derecede meslekte kazanma gücünü kaybettiği önceden veya sonradan tespit edilirse, sigortalı bu hastalık veya özrü sebebiyle malullük aylığından yararlanamaz."
Bu ne demek oluyor; çalışma gücünün yüzde 60'ını sonradan kaybedenler, tam teşekküllü bir hastaneden alacağı raporla ve bu raporun SGK Sağlık Kurulu heyeti tarafından yapılacak değerlendirme sonucunda maluliyet aylığına bağlanabilmektedirler.
Ancak sigortalı olarak ilk defa çalışmaya başladığı tarihten önce çalışma gücünü yüzde 60 kaybedenler maluliyet aylığından faydalanamazlar. Siz doğuştan özür veya hastalığınızdan dolayı malulen emekli olamazsınız. Ancak vergi indirimi alarak sakatlık emeklilik şartlarından faydalanma imkanınız olabilir.

Bir şirkette 5 yıldır çalışmaktayım. Kendi işimi kurmak ve esnaflık yapmak için işten ayrılmayı düşünüyorum. İşten ayrılacağımı çalıştığım yere bildirmek zorunda mıyım? Tazminat alabilir miyim? 5...347522 Nolu SMS

İş sözleşmesini tek taraflı olarak fesh etme hakkınız bulunmaktadır. Fakat 'bu hakkım var' diye bir anda işten ayrılmayın. İşten ayrılacağınızı 8 hafta önce işverene bildirmeniz gerekir. Aksi durumda işverene ihbar tazminatı ödemek zorunda kalabilirsiniz. İş Kanunu'na göre; haklı bir neden olmadan sözleşmenizi fesh ederseniz herhangi bir tazminat alamazsınız.

Ne zaman emekli olurum?


Doğum tarihim 17.0.1966. İşe giriş tarihim 15.12.1989. Askerliği borçlandım. Ne zaman emekli olurum? 5...264063 Nolu SMS

İşe başlama tarihiniz askerlik tarihinizden sonra ise 50 yaş ve 5375 prim gün şartlarına tabisiniz.
Doğum tarihinizin ayını yanlış yazmışsınız. 50 yaşınız 2016 yılında dolacak. 5375 prim günü tamamlayıp doğum tarihinizin ayının 17'sine göre 2016 yılında emekli olabilirsiniz.

Sigortaya giriş tarihim 25.05.1990, doğum tarihim 12.06.1972, sigorta günüm 7678, askerden önce sigortaya girdim. Ne zaman emekli olurum? 5...347271 Nolu SMS

SSK girişinize göre, 25 yıl, 52 yaş ve 5525 prim gün şartlarına tabisiniz. Prim gün sayınız tamam. 20 yıl şartınız 2015 yılında, 52 yaş şartınız 2024 yılında dolacak. Bu durumda 12.06.2024 tarihinde emekli olabilirsiniz.

Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Turkuvaz Medya Grubu’na aittir. Kaynak gösterilse veya habere aktif link verilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı ya da bir bölümü kesinlikle kullanılamaz.
Ayrıntılar için lütfen tıklayın.

kalan karakter 1000

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan TAKVİM veya takvim.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.
  • ve ya