Bugünkü
Takvim
  • 10 Temmuz 2014, Perşembe

İşe iade hakkından yararlanmak için

02.08.2012 tarihinde bir belediyede taşeron işçi olarak çalışmaya başladım. Çalışmakta iken 3 veya 4 taşeron firma değiştirdik ama bilgimiz dışındadır ve bu durumla alakalı bir imzamız bulunmamaktadır. 17.06.2014 tarihinde sözlü olarak benimle beraber 20 taşeron işçinin işine son verildi. Sözleşmemiz devam etmektedir. 09.07.2014'te sona erecektir. Bizlere yazılı tebligat yapılmamıştır. İşe iade veya tazminat gibi bir hak talebimiz olabilir mi? 5...962969 Nolu SMS

İş Kanunu'na göre, işe iade hakkından yararlanmak için, 30 veya daha fazla işçi çalıştıran işyerlerinde en az 6 aylık kıdemi olan işçinin belirsiz süreli iş sözleşmesini fesheden işveren, işçinin yeterliliğinden veya davranışlarından ya da işletmenin, işyerinin veya işin gereklerinden kaynaklanan geçerli bir sebebe dayanmak zorundadır. Belirli süreli iş sözleşmelerinde işe iade hakkı bulunmamaktadır. Belirli süreli iş sözleşmesi ile çalışıyor iseniz ve iş sözleşmeniz süresinden önce haklı bir nedene dayandırılmadan sona erdirilmiş ise aradaki sürenin ücretini tazminat olarak işverenin ödemesi gerekmektedir.

Özel bir şirkette 2011 yılından beri çalışıyorum. Asgari ücret tutarında maaş alıyorum. Hafta sonları da işe gelip çalışıyorum. Mesai saatleri dışında her gün mesaiye kalıyorum. 1.5 yıldır fazla mesai paralarını alamadım. Geçen yıl yıllık izin de kullanmadım. Haklarımı alamıyorum. İşten çıkarsam bu haklarımı nasıl alırım? 5...736755 Nolu SMS

İş Kanunu'na göre, haftada 6 gün çalışan işçinin 1 gün hafta tatili hakkı vardır. Hafta tatili kullandırılması zorunludur. Hafta tatilinde çalışan işçiye işverenin toplam 2.5 yevmiye ödemesi gerekir. Haftalık çalışma süresi 45 saattir. Haftada 45 saatten fazla yapılan çalışmalar fazla çalışmadır ve saat ücretinin yüzde 50 fazlasıyla ödenmesi gerekir. Yıllık iznin de kullandırılması gerekir.
Eğer işveren kanuni bu hakları kullandırmıyorsa veya ödemiyorsa iş mahkemesine dava açma hakkınız vardır.
Dava açarken fazla mesai yaptığınıza ve hafta tatilinde çalıştığınıza ilişkin kanıtlarınızın ve şahitlerinizin olması gerekir. Yıllık izin kullandığınızı ise işverenin ispat etmesi gerekmektedir.

Ne Zaman Emekli Olurum?

03.07.1965 doğumluyum. 10.09.1984 tarihinde Bağ-Kur'a kayıt oldum. 14.06.1986'da Bağ-Kur'dan ayrıldım. 07.06.1985'te 18 aylığına askere gittim. 10.05.1988'de kamu kuruluşunda işçi olarak işe girdim ve hâlâ çalışmaktayım. Bu arada askerlik borçlanması olarak 234 gün parası yatırdım. Şu an emekli olabilir miyim? 5...514235 Nolu SMS

Askerliği boşa yatırmışsınız. Çünkü Bağ-Kur'a başlangıç tarihiniz askerden öncedir. Bağ-Kur girişi SSK'dan işe başlama tarihi olarak kabul edildiğinden ve işe başlama tarihi askerden önce olduğundan askerlik borçlanması emeklilik yaşını geri çekmez. Bu nedenle 1984 Bağ-Kur girişinize göre SSK'dan 25 yıl, 48 yaş ve 5225 prim gün şartlarına tabisiniz. Tüm şartlarınız tamamlanmış. İstediğiniz zaman emeklilik talebi verebilirsiniz.


Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Turkuvaz Medya Grubu’na aittir. Kaynak gösterilse veya habere aktif link verilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı ya da bir bölümü kesinlikle kullanılamaz.
Ayrıntılar için lütfen tıklayın.

kalan karakter 1000

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan TAKVİM veya takvim.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.
  • ve ya