Bugünkü
Takvim
  • 28 Mayıs 2013, Salı

Taşeron firmalarda çalışanlar dikkat!

* Bir kamu kurumunda, 10 yıldır temizlik işleri, özel bir temizlik firmasına ihale ediliyor. Çalışan işçiler sürekli olarak aynı kalmakta. Her ne kadar hemen hemen her yıl ihaleyi alan firma değişse de işçiler değişmemektedir. Bu durumda izin haklarım nelerdir? Yusuf YETİM
Diğer işçiler gibi sizin de yıllık ücretli izin hakkınız bulunmakta. Aralıksız çalıştığınız için, değişik firmalarda olmak koşulu ile aynı işyerinde çalışmanızı sürdürdüğünüz için, Yargıtay kararlarına göre; yıllık izinde değişik firmalarda çalışmanız olsa bile toplam kıdeminize göre yıllık izin hakkına sahip bulunmaktasınız.

* Maaşım bin 125 lira, asgari geçim indirimim 99.73 liradır. Bu şartlarda tazminatım nasıl hesaplanır ve ne kadar olur? Bu işyerinde yaklaşık 10.5 yıldır çalışıyorum. 5...296760 Nolu SMS
Kıdem tazminatı brüt ücret üzerinden hesaplanır. Yukarıda belirttiğiniz ücretleriniz brüt ücretse, 10.5 senelik hizmetinize karşılık 12 bin 850 lira civarında kıdem tazminatı hakkınız vardır. Ancak belirttiğiniz ücretler netse, tazminatta brüt üzerinden hesaplanacağı için bu tutar daha yüksek olacaktır.

NE ZAMAN EMEKLİ OLURUM?
* 17.12.1986 sigorta girişim, doğum tarihim 26.12.1964, 18 ay askerliği ödersem ne zaman emekli olurum? 8100 gün prim günüm var. 25 yılım tamam. İsimsiz.
SSK girişinize göre 25 yıl, 50 yaş ve 5375 prim gün şartlarına tabisiniz. Prim güne ihtiyacınız olmadığından askerliğin tümünü borçlanmanıza gerek yok. Yapacağınız 1 aylık askerlik borçlanması ile 25 yıl, 49 yaş ve 5300 prim gün şartlarına tabi olursunuz. Bu durumda 26.12.2013 tarihinde emekli olabilirsiniz. Askerliği 18 ay da ödeseniz yine aynı şartlardan emekli olursunuz.

Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Turkuvaz Medya Grubu’na aittir. Kaynak gösterilse veya habere aktif link verilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı ya da bir bölümü kesinlikle kullanılamaz.
Ayrıntılar için lütfen tıklayın.

kalan karakter 1000

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan TAKVİM veya takvim.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.
  • ve ya