Bugünkü
Takvim
  • 23 Mayıs 2013, Perşembe

Sözleşme bitince tazminat olur mu?

* Özel bir şirkette güvenlik görevlisi olarak çalışıyorum. Aralık 2013'te 3 yıllık sözleşmem bitecek, yeni sözleşme imzalamak istemezsem, 3 yılın tazminatını bu sürenin sonunda alabilecek miyim? 5...687671 No'lu SMS
İş Kanunu'na göre; belirli süreli iş sözleşmelerinin sonunda sürenin sona ermesiyle sözleşmenin feshedilmesinde haklı bir neden olmadıkça tazminat talep edemezsiniz. Ancak İş Kanunu'nda belirtilen haklı bir sebep olursa, sözleşme süresinin sona ermesini beklemeden iş sözleşmenizi fesh ederek tazminat talep edebilirsiniz.

* Çalıştığım işyeri bir ay ücretsiz izin kullandırtıyor, dönüşte de maaşlarda indirim yapacak. Bunları yapma hakkı var mı? 5...361813 No'lu SMS
İş Kanunu'na göre; işçinin talebi olmadan işveren ücretsiz izin kullandıramaz. Ayrıca yine İş Kanunu'na göre; işveren, ücretlerden indirim yapamaz. Ücretlerin 20 günden fazla geç ödenmesi durumunda, iş sözleşmenizi sona erdirerek tazminat talep etme hakkınız vardır.

* 21 yaşındayım. Babamın işyerinde SSK'lı olarak çalışıyorum. 3 ay sonra askere gideceğim. Askerde iken SSK primimin yatırılmasını istiyorum. Bu bana fayda sağlar mı? E.K.
SSK primi ancak hizmet akdine dayalı olarak fiili çalışma olması durumunda geçerli olur. Çalışmadan SSK primi ödenmez. Askerde iken adınıza SSK (4/a) primi yatarsa, Sosyal Güvenlik Kurumu'nun tespit etmesi halinde bu süreler SGK tarafından iptal edilir. Bu sürelerin askerlik sonrasında borçlanarak hizmetten sayılması mümkündür.

* * *
NE ZAMAN EMEKLİ OLURUM?
07.10.1996 tarihinde işe başladım, halen çalışmaktayım. Yüzde 40 özürlü raporum var. Ne zaman emekli olurum? 5...341520 Nolu SMS
Vergi indirim raporunuza istinaden 17 yıl ve 3920 prim gün şartlarına tabisiniz. Prim gün sayınızı yazmamışsınız. 07.10.2013 tarihinde 17 yıl şartınız dolacak. Eğer bu tarihe kadar prim gün sayınızı tamamlarsanız emekli olursunuz.

Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Turkuvaz Medya Grubu’na aittir. Kaynak gösterilse veya habere aktif link verilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı ya da bir bölümü kesinlikle kullanılamaz.
Ayrıntılar için lütfen tıklayın.

kalan karakter 1000

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan TAKVİM veya takvim.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.
  • ve ya