Bugünkü
Takvim
  • 19 Mayıs 2013, Pazar

Primleri düşük ödenenler dikkat!

* Bir gıda sektöründe çalıştım. Maaşım 1050 TL. olmasına rağmen asgari ücretten ödendi. Ben bu iş yerinden ayrıldım, bir miktar alacağım kaldı. Ne yapabilirim? 5...646876 Nolu SMS:
Sevgili okurum, ücretiniz 1050 TL olduğuna ilişkin elinizde belgeler var ise bunu ispatlayabiliyorsanız, kalan alacağınızı yasal yollardan dava açarak işverenden talep edebilirsiniz. Ancak ücret bordolarını vs. belgeleri asgari ücret üzerinden imzalamış iseniz ve bunlarda itirazi bir kayıt koymadıysanız herhangi bir alacak talebinde bulunamazsınız.

* Kurumsal bir şirkette 5 senedir çalışmaktayım. Çıkışımı istedim vermediler, bizde sendika yok tek başıma sendikaya üye olsam haklarımı nasıl alabilirim? 5..657086 Nolu SMS:
İş sözleşmesini tek taraflı olarak fesh etme hakkınız bulunmaktadır. Ancak işten ayrılacağınızı 8 hafta önce işverene bildirmeniz gerekir. İş kanununa göre haklı bir neden olmadan fesh ederseniz herhangi bir tazminat alamazsınız. Sendikaya üye olmak yasal hakkınız, sendikaya üye olabilirsiniz.

* Ben 10.06.1971 doğumluyum, 1995 tarihinde sigortalı oldum, 15 ay askerlik yaptım. Askerlik borçlanmasını ödedim. 6100 primim var, işten ayrılırsam işsizlik maaşı alabilir miyim ve sağlıktan faydalanabilir miyim? Mustafa ŞAŞMAZ
Sayın Şaşmaz, kendi isteğinizle işten ayrılmanız durumunda işsizlik maaşı alamazsınız. İşsizlik maaşı alabilmek için işveren tarafından işten çıkartılmanız gerekmektedir. İşsizlik maaşı bağlanması durumunda siz ve aileniz işsizlik maaşı aldığınız sürece sağlıktan faydalanabilirsiniz.

* * *
NE ZAMAN EMEKLİ OLURUM?
01.06.1964 doğumluyum. Bağ- Kur giriş 20.07.1988 ve kesintisiz devam ediyorum. Ne zaman emekli olacağım? 5...910695 Nolu SMS:
Vermiş olduğunuz bilgilere göre Bağ- Kur'dan 9000 prim gün ve 51 yaşa tabisiniz. 2.5 aylık askerlik öderseniz 50 yaşa tabi olursunuz. Bu durumda 50 yaşınızın dolacağı 01.06.2014 tarihinde emekli olabilirsiniz.

Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Turkuvaz Medya Grubu’na aittir. Kaynak gösterilse veya habere aktif link verilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı ya da bir bölümü kesinlikle kullanılamaz.
Ayrıntılar için lütfen tıklayın.

kalan karakter 1000

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan TAKVİM veya takvim.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.
  • ve ya