Bugünkü
Takvim
  • 27 Mart 2013, Çarşamba

İzinsiz işe gitmeyen tazminat alamaz

* 3 yıldır bir firmada çalışıyorum. İşe 1 gün gelmedim diye işveren çıkışımı verdi. Tazminatımı istediğimde "Tutanak tuttuk, o yüzden tazminat yok" dediler. H.K.
İş Kanunu'na göre; işçinin işverenden izin almaksızın veya haklı bir sebebe dayanmaksızın ardı ardına 2 iş günü veya 1 ay içinde 2 defa herhangi bir tatil gününden sonraki iş günü yahut 1 ayda 3 iş günü işine devam etmemesi halinde, işveren işçinin iş sözleşmesini tazminatsız olarak feshedebilir. 1 gün işe mazeretsiz olarak gitmemek işveren için haklı fesih sebebi değildir. Bu nedenle tazminat hakkınız vardır.

* Bursa'da bir tekstil atölyesinde çalışmaktayım. Gece geç saatlere kadar çalışmaktayız. Makineyi bilmeden arıza yaptırmam sebebiyle tazminatsız çıkartılabilir miyim? T.S.
İş Kanunu'na göre; işçinin kendi isteği veya savsaması yüzünden işin güvenliğini tehlikeye düşürmesi, işyerinin malı olan veya malı olmayıp da eli altında bulunan makineleri, tesisatı veya başka eşya ve maddeleri 30 günlük ücretinin tutarıyla ödeyemeyecek derecede hasara ve kayba uğratması durumunda işveren işçiyi tazminatsız olarak işten çıkartabilir. Makinenin uğradığı zarar 30 günlük ücretinizden fazla ise işveren tazminat ödemeden iş sözleşmenizi feshedebilir.

* İşveren işe girerken "İşten ayrılırken tüm alacaklarımı aldım, işverenden tazminat, izin gibi hiçbir alacağım yoktur" şeklinde bir ibraname imzalatıyor. Üzerinde tarih bulunmuyor. Bu ibranamelere tarih yazıp işten çıkartıyorlar. Yasal haklarım var mı? Y.Y.
İşverenin işe girerken ibraname imzalatması kanuna aykırıdır. Bu tür matbu belgeleri mahkemeler kabul etmemektedir. İşveren size işe girerken böyle bir belge imzalatmış ise işten çıkartıldığınızda dava açarsanız ve bu durumda olan diğer arkadaşlarınızı da şahit olarak dinletirseniz davayı kazanma ve yasal haklarınızı alma durumunuz olur.

Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Turkuvaz Medya Grubu’na aittir. Kaynak gösterilse veya habere aktif link verilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı ya da bir bölümü kesinlikle kullanılamaz.
Ayrıntılar için lütfen tıklayın.

kalan karakter 1000

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan TAKVİM veya takvim.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.
  • ve ya