Bugünkü
Takvim
  • 21 Mart 2013, Perşembe

İşten aniden istifa edenler dikkat!

* Bir şirkette çalışmaktayken istifa ettim. Başka yerden transfer teklifi aldım. İstifa mektubumu insan kaynakları departmanına tek kopya olarak elden verdim. Şirketin istifayı kabul etmeme gibi durumu var mı? İşverenin istifa karşısında bir yaptırımı olur mu? Y.R.
İş Kanunu'na göre; işçi ve işverenlerin, iş sözleşmesini fesh ederken karşı tarafa önceden bildirimde bulunma yükümlüğü bulunmaktadır. İşyerindeki kıdemi 6 aya kadar olanlar 2 hafta, 6 ay ile 1.5 yıl arasında olanlar 4 hafta, 1.5 yıl ile 3 yıl arasında olanlar 6 hafta, 3 yıldan fazla olanlar 8 hafta önceden yazılı olarak sözleşmeyi sona erdireceğini karşı tarafa bildirimde bulunmakla yükümlüdür. Bu sürelere uyulmadan taraflardan biri iş sözleşmesini sona erdirirse, bu süreler kadarki ücretleri karşı taraftan talep edebilirler. Bu nedenle işvereninizin de sizden ihbar tazminatı talep etme hakkı vardır. Ayrıca, işe başlarken yapmış olduğunuz sözleşmede işi haklı bir neden olmaksızın bırakmanız halinde herhangi bir cezai şart konulmuş ise, örneğin sizi eğitime göndermiş bunun masrafını işveren karşılamış ise bu yapmış olduğu masrafları aradan makul süre geçmeden işten ayrılmış iseniz sizden yasal olarak talep edebilir.

* İşyerinde 8 aydır çalışmaktayım. 2 ay sonra askere gideceğim. Ayrılırken tazminatımı alabilir miyim? U.Y./ANKARA
İş Kanunu'na göre, askerlik nedeniyle iş sözleşmesi sona eren işçiye kıdem tazminatı ödenir. Ancak kıdem tazminatına hak kazanabilmek için işçinin işyerinde en az 1 yıl çalışmış olması gerekmektedir. İşyerinizdeki kıdeminiz işten ayrılacağınız tarihte 1 yılı doldurmayacağı için kıdem tazminatı alamazsınız.

* * *
NE ZAMAN EMEKLİ OLURUM?
02.02.1959 doğumluyum. 30.11.1994'te 41 gün sigortam var. 01.06.1998'den beri Bağ-Kur'luyum. 1979-1882'de 20 ay askerliğimi yaptım. Ne zaman emekli olurum? Osman ŞAHİN
15 yıllık yani 5400 prim gün sayısını tamamlayarak 58 yaşınızın dolacağı 02.02.2017 tarihinde Bağ-Kur'dan kısmi emekli olabilirsiniz. Askerlik borçlanması yapmanıza gerek yok. SSK'dan ise, askerlik borçlanması yapsanız bile 25 yıl şartından dolayı 30.03.2018 tarihinden önce emekli olamazsınız.


Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Turkuvaz Medya Grubu’na aittir. Kaynak gösterilse veya habere aktif link verilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı ya da bir bölümü kesinlikle kullanılamaz.
Ayrıntılar için lütfen tıklayın.

kalan karakter 1000

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan TAKVİM veya takvim.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.
  • ve ya