Bugünkü
Takvim
  • 15 Mart 2013, Cuma

Engelli çocuğu olan anneye erken emeklilik

* Engelli olan çocuğun babasına erken emeklilik var mı? 5...868693 Nolu SMS
Engelli çocuğu olan babalarla ilgili, kanunda herhangi bir düzenleme yok. Sadece 5510 Sayılı Kanun'la bu hak annelere verilmiştir. Şöyle ki; çalışan ve engelli çocuğu olan anneler bunu belgeleyerek, çalıştıkları sürenin 4'te 1'i kadar süre prim gün sayısına eklenir ve bu süre ayrıca emeklilik yaşından düşülür.

* Bir kamu kuruluşunda çalışıyorum, eşim ev hanımı. Evlenmemizden önce 10 yıl kadar sigortalı olarak çalışmış. Emekli olabilmesi için bir işyerinden sigortalı göstermeye başladık. Primlerini de kendimiz ödüyoruz. Yaptığımız yanlış mı? 5...721355 Nolu SMS:
Zorunlu sigortalılık niteliği fiili çalışma esasına dayanır. Primlerinizi ödeseniz de eşiniz öncelikle sigortalılık niteliği taşımadığı için bu süreleri hizmet olarak kazanmış olmaz. Eşinizin sigortalı gösterildiği işyerinde fiilen çalışmadığı tespit edilirse, bu hizmetleri zaten iptal edilir. Bu durumla karşılaşmamak için ya eşinizin aktif çalışmasını sağlayın ya da isteğe bağlı prim ödeyin.

* Gıda sektöründe çalıştım. Maaşım 1050 lira olmasına rağmen, sigortam asgari ücretten ödendi. Bu iş yerinden ayrıldım, bir miktar alacağım kaldı. Ödememekte ısrarcı davranılıyor. Ne yapabilirim? 5...646876 Nolu SMS
Ücretiniz 1050 lira olduğuna ilişkin elinizde belgeler var ise bunu ispatlayabiliyorsanız, kalan alacağınızı yasal yollardan dava açarak işverenden talep edebilirsiniz. Ancak ücret bordolarını vs. belgeleri asgari ücret üzerinden imzalamış iseniz ve bunlarda itirazi bir kayıt koymadıysanız herhangi bir alacak talebinde bulunamazsınız.

* * *
NE ZAMAN EMEKLİ OLURUM?
* 2006 yılı Nisan ayında isteğe bağlı Bağ-Kur'a girdim. 1956 doğumluyum, o zamandan bu zamana ödüyorum. 2 çocuk sahibiyim. Biri 1980, diğeri 1988 doğumlu. Acaba en erken ne şekilde emekli olabilirim? Sigortalı bir işe girsem erken emekli olma sansım olur mu? Semra AKSOY
2006 yılındaki girişinize göre Bağ-Kur'dan isteğe bağlı devam etmeniz halinde 5400 prim gün (15 yıl eder) 60 yaş şartlarına tabisiniz. Prim güm sayınız, ara vermeden ödemeniz halinde 2021 yılında dolacağından emekli olacağınız tarih Nisan 2021 tarihi olur. SSK'dan ise 7000 prim gün ve 58 yaşa ya da 25 yıl, 4500 prim gün, 58 yaştan kısmi emeklilik şartlarına tabisiniz. Bakıldığında en yakın Bağ- Kur'dan emekli olabilirsiniz. Doğum borçlanması şartlarını taşımamaktasınız.


Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Turkuvaz Medya Grubu’na aittir. Kaynak gösterilse veya habere aktif link verilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı ya da bir bölümü kesinlikle kullanılamaz.
Ayrıntılar için lütfen tıklayın.

kalan karakter 1000

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan TAKVİM veya takvim.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.
  • ve ya