Bugünkü
Takvim
  • 11 Mart 2013, Pazartesi

İki defa çeyiz yardımı alınabilir mi?

* Babam Emekli Sandığı'na tabi olarak çalışmakta iken 2001'de vefat etti. Babamdan dolayı aylık almaya başladım. 2003'te evlendiğim için bu aylık kesildi ve bana çeyiz parası verildi. Eşimden 2009'da boşandım ve tekrar aylık almaya başladım. Şimdi yeniden evlensem çeyiz parası alabilir miyim? D.K.
Halkımızın çeyiz parası olarak bildiği ödeme, babasından dolayı ölüm aylığı veya ölüm geliri almakta olan kız çocuklarına evlenmeleri halinde verilen evlenme ödeneğidir. Bu durumda gelir veya aylıkları kesilir ve almakta oldukları aylık veya gelirlerinin iki yıllık tutarı bir defaya mahsus olmak üzere peşin olarak ödenir. Daha önce bir kez evlenme ödeneği aldığınız için ikinci evliliğinizde bu yardımı almanız mümkün değildir.
* Emekliyim.3.5 yıldır çalışıyorum. İşten kendi isteğimle ayrılırsam kıdem tazminatı alır mıyım? H.K.
Emekli olup tekrar çalışanlar da kanunda belirtilen sebeplerden biri ile iş sözleşmelerinin sona ermesi halinde kıdem tazminatına hak kazanır. Ancak kanunda belirtilmiş olan haklı bir neden olmadan kendi isteği ile işten ayrılanlara kıdem tazminatı ödenmez.
Haklı bir nedenle siz iş sözleşmesini fesh ederseniz ya da işveren sizi haksız olarak işten çıkartırsa tazminat alabilirsiniz.
* Doğum sonrası sigortalı çalışıyorum. Doğum borçlanması yapabilir miyim? 5...40091 Nolu SMS
Doğumdan önce sigortalı tescilinizin yapılmış olması, yani SSK'lı olarak çalışma şartı arandığından doğum borçlanması hakkınız bulunmamaktadır.

Ne zaman emekli olurum?
* 07.10.1996'da işe başladım, halen çalışmaktayım. Yüzde 40 özürlü raporum var. Ne zaman emekli olurum? 5...341520 Nolu SMS
Vergi indirim raporunuza istinaden 17 yıl ve 3920 prim gün şartlarına tabisiniz. Prim gün sayınızı yazmamışsınız. 07.10.2013 tarihinde 17 yıl şartınız dolacak. Eğer bu tarihe kadar prim gün sayınızı tamamlarsanız emekli olursunuz.
Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Turkuvaz Medya Grubu’na aittir. Kaynak gösterilse veya habere aktif link verilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı ya da bir bölümü kesinlikle kullanılamaz.
Ayrıntılar için lütfen tıklayın.

kalan karakter 1000

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan TAKVİM veya takvim.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.
  • ve ya