Özel sektörde çalışıp doğum yapan kadınlar dikkat!

* Özel sektörde çalışıp da doğum yapan kadınların yasal hakları nelerdir? Gebelik süresince muayene izninin bir süresi var mı? İşveren çalışanın doktora gitmesini engelleyebilir mi? F.K.
Kadın işçilerin doğumdan önce 8 ve doğumdan sonra 8 hafta olmak üzere toplam 16 haftalık süre için çalıştırılmamaları esastır. Çoğul gebelik halinde doğumdan önce çalıştırılmayacak 8 haftalık süreye 2 hafta süre eklenir. Ancak, sağlık durumu uygun olduğu takdirde, doktorun onayı ile kadın işçi isterse doğumdan önceki 3 haftaya kadar işyerinde çalışabilir. Bu durumda, kadın işçinin çalıştığı süreler doğum sonrasına eklenir. Hamilelik süresince kadın işçiye periyodik kontroller için ücretli izin verilir. Hekim raporu ile gerekli görüldüğü takdirde, hamile kadın işçi sağlığına uygun daha hafif işlerde çalıştırılır. Bu halde işçinin ücretinde bir indirim yapılmaz. İsteği halinde kadın işçiye, 16 sürenin tamamlanmasından veya çoğul gebelik halinde 18 haftalık süreden sonra 6 aya kadar ücretsiz izin verilir. Bu süre, yıllık ücretli izin hakkının hesabında dikkate alınmaz. Kadın işçilere bir yaşından küçük çocuklarını emzirmeleri için günde toplam 1.5 saat süt izni verilir.

* Kurumsal bir şirkette 5 senedir çalışmaktayım. Çıkışımı istedim ama vermediler. Bizde sendika yok. Tek başıma sendikaya üye olsam, haklarımı nasıl alabilirim? 5..657086 Nolu SMS
İş sözleşmesini tek taraflı olarak fesh etme hakkınız bulunmaktadır. Ancak işten ayrılacağınızı 8 hafta önce işverene bildirmeniz gerekir. İş Kanunu'na göre sözleşmeyi haklı bir neden olmadan fesh ederseniz herhangi bir tazminat alamazsınız. Sendikaya üye olmak yasal hakkınız. Sendikaya üye olabilirsiniz. Ancak sendikaya üye de olsanız haklı bir neden olmadan işten ayrılmanız halinde tazminat alamazsınız.

* * *
NE ZAMAN EMEKLİ OLURUM?
* 01.03.1966 doğumluyum. SSK girişim 01.11.1987. Askerliğimi SSK'dan önce 18 ay yaptım. 8200 günüm var. Kaç yaşında emekli olabilirim
?
SSK girişinize göre, 25 yıl, 50 yaş ve 5375 prim gün şartlarına tabisiniz. 12 aylık askerlik borçlanıp ödemeniz halinde 01.03.2015 tarihinde emekli olabilirsiniz.

* Doğum tarihim 08.08.1957. SSK girişim 29.10.1989. Ne zaman emekli olurum? Bayram GÜNDOĞDU

Prim gün sayınızı yazmamışsınız. SSK girişiniz ve ödemiş olduğunuz askerlikle beraber 25 yıl, 50 yaş ve 5375 prim gün şartlarına tabisiniz. 5375 prim günü tamamlayarak 25 yıl şartınızın dolacağı Mart 2013 tarihinde emekli olabilirsiniz.

  • ve ya