Bugünkü
Takvim
  • 27 Eylül 2011, Salı

Psikolojik baskı tazminat sebebi sayılır

01.04.1996 tarihinden itibaren aynı iş yerinde çalışıyorum. Patronum hem işi bırakmam, hem de tazminat ödememek için bana psikolojik baskı yapıyor. Ben de her şeye göğüs gerip çalışmaya devam ediyorum. Bir fiil 15 yıl ayni iş yerinde çalışmış olmam nedeniyle eğer kendim istifa edersem tazminat alabilir miyim? İsimsiz
İş Kanunu'nda taciz olarak sadece cinsel tacizi işçinin iş sözleşmesini haklı nedenle fesih sebebi olarak saymıştır. Bunun dışında psikolojik baskı taciz olarak kanunda bulunmasa da, yargı kararlarında işçinin hali fesih sebebi olarak değerlendirilmekte ve tazminata hükmedilmektedir.
Bu nedenle iş sözleşmenizi fesh edilip yargıya başvurduğunuz takdirde, delillerinizde mevcut ise yargı lehinize karar verebilir. Ancak bunu ispatlamak o kadar kolay değildir. Eğer emeklilik şartlarını taşıyor iseniz yani SGK hizmet sürenizi ve prim ödeme gün sayınızı dolmuş iseniz ve yaşı bekliyor iseniz bunu SGK'dan belgeleyerek bir yazı alıp işverene vermeniz halinde işyerinden ayrılarak kıdem tazminatınızı alabilirsiniz.

Bir üniversite hastanesinde hastabakıcı olarak çalışmaktayım. Taşeron firmada 850 TL maaş alıyorum. Hastanede menenjit hastalığına yakalandım. Yaklaşık 3 ay tedavi gördüm.
Şirketten belli bir para alma hakkım var mı, tazminat alabilir miyim? K.A.
İş Kanunu'na göre, iş sözleşmesinin konusu olan işin yapılması, işin niteliğinden doğan bir sebeple işçinin sağılığı veya yaşayışı için tehlikeli olursa işçi iş sözleşmesini fesh ederek tazminatını alabilir. Sizde menenjit hastalığına yapmış olduğunuz hastabakıcılığı görevi ile yakalanmış iseniz ve işyerindeki çalışma sürenizde 1 yıldan fazla ise iş sözleşmenizi fesh ederek tazminatınızı talep edebilirsiniz.

Kızım bir markette bordrolu çalışıyor, bordroda gösterildiği halde aile geçim indirimi net maaşına yansımıyor. Maaşın içerisinde olduğu söylendi, böyle bir uygulama olabilir mi? 5...295724 Nolu SMS:
Asgari geçim indiriminin bordroda ücretin dışında ayrıca gösterilmesi gerekir. Bordroda ayrıca gösterilmiyorsa ya da bordroda gösterilenden daha az ücret ödeniyorsa Maliye Bakanlığı'na ve ya Çalışma Bakanlığı'na şikayette bulunabilirsiniz.

* * *

NE ZAMAN EMEKLİ OLURUM?
12.11.1963 doğumluyum, 09.11.1995 SSK girişim, 2300 günüm var. 18 ay askerlik borçlanması yaparsam ne zaman emekli olurum? Recep ERZURUMLU
SSK girişinize göre, 25 yıl, 55 yaş, 5750 prim gün şartlarına tabisiniz. 18 aylık askerlik borçlanması ile 25 yıl, 54 yaş, 5675 prim güne tabi olursunuz. Bu durumda 2835 gün daha prim ödeyerek (yaklaşık 8 yıl) 2019 yılında emekli olabilirsiniz. Ayrıca yine 3600 prim günü tamamlayarak 60 yaşınızın dolacağı 12.11.2023 tarihinde kısmi emekli olabilirsiniz.

20.08.1970 doğumluyum. İlk SSK başlangıcım 01.06.1988'dir. Halen çalışıyorum 7000 gün primim var. Ne zaman emekli olabilirim?
SSK girişinize göre, 25 yıl, 51 yaş ve 5450 prim gün şartlarına tabisiniz. Prim gün sayınız tamamlanmış. Ancak, 25 yıl şartınız 2013 yılında, 51 yaşınız 2021 yılında tamamlanacak. Bu durumda emekli olabileceğiniz tarih 20.08.2021 tarihidir.

Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Turkuvaz Medya Grubu’na aittir. Kaynak gösterilse veya habere aktif link verilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı ya da bir bölümü kesinlikle kullanılamaz.
Ayrıntılar için lütfen tıklayın.

kalan karakter 1000

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan TAKVİM veya takvim.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.
  • ve ya