Bugünkü
Takvim
  • 26 Eylül 2011, Pazartesi

İşveren kurallara uymuyorsa...

Uluslararası hava limanında özel güvenlik görevlisiyim. Bayram mesailerimiz normal gün ücreti üzerinden hesaplanıyor. Gece vardiyasında 12 saat çalışıyoruz, yarım saat yemek molası veriliyor fakat maaşta 1 saat olarak işlem görmekte. Radyasyonlu ortamda çalışmaktayız ama 2 senedir herhangi bir radyasyon ölçümü yapılmamakta. Haftalık 48 saat çalışıyoruz. İşçi Mahkemesi'ne başvurmak istiyoruz, yol gösterir misiniz? Toplam 600 kişiyiz. Vedat KARAMAN

İş Kanunu'na göre, bayram mesailerinizin yüzde 100 zamlı ödenmesi gerekir. Ayrıca gece vardiyasında 7.5 saatten fazla çalıştırmak yasaktır. İşveren bu kurallara uymuyorsa Çalışma Bakanlığı'na durumu belirten bir şikayet dilekçesi yazarak konunun incelenmesini talep edebilirsiniz.
İnceleme sonucunda haklı bulunursanız çalışma koşulları yasal hale gelir. Ayrıca geçmişe yönelik eksik ödenen mesaileriniz de ödenir.

A şirketinden B şirketine uzun yıllar çalıştıktan sonra tüm hak ve alacaklarımla anlaşarak geçiş yaptım. Sonrasında habersiz anlaşmasız bir şekilde C şirketine geçirildim. Son şirketten maaşımın, primimin ve alacaklarımın verilmemesi nedeni ile istifa ettim. A ve B şirketinden alacaklarım ne olacak? 5...325917 Nolu SMS:

A, B ve C şirketleri arasındaki hukuki bağ önemli. Bu şirketler aynı kişilere ait veya aynı şirketler bünyesinde faaliyet gösteren şirketler ise tüm şirketlerden olan haklarınızı almanız mümkün.
Ancak bu şirketler arasında herhangi bir hukuki bağ yok ise alacaklarınızı alamazsınız.

Kapı komşum eşinden boşanarak, vefat etmiş babasının maaşını alıyor. Fakat boşandığı halde eşiyle birlikte yaşıyor. Buna göz yummak istemiyorum, ödenen maaşda çocuklarımın da rızkının olduğunu düşünüyorum. Bu kişileri nereye şikayet edebilirim?İsimsiz

Kanuna göre eşinden boşandığı halde, boşandığı eşiyle fiilen birlikte yaşadığı belirlenen eş ve çocukların, bağlanmış olan gelir ve aylıkları kesilmektedir. SGK tarafından anlaşmalı bir boşanma tespit edilirse ilgililerin aylıkları kesilir. Yersiz ödenen aylıklar yasal faizi ile birlikte kişilerden tahsil edilir. Ayrıca sigortalının hak sahipleri hakkında SGK tarafından Cumhuriyet Savcılığı'na suç duyurusunda bulunulmaktadır.
* * *

NE ZAMAN EMEKLİ OLURUM?

SSK girişim 11.08.1993, doğum tarihim 02.08.1977, 2250 gün primim var. Ne zaman emekli olurum?
5...363681 Nolu SMS:

SSK girişinize göre, 25 yıl, 54 yaş ve 5675 prim gün şartlarına tabisiniz. Emekli olabilmeniz için 5675 prim gün sayınızı tamamlayarak 54 yaşınızın dolacağı 02.08.2031 tarihini beklemeniz gerekmektedir.

02.02.1959 doğumluyum. 30.11.1994'ten 41 gün sigortam var. 01.06.1998'den Bağ-Kur devam ediyor. Sigortaya 3.5 yıl prim ödersem ne zaman emekli olurum? 5...185112 Nolu SMS:

SSK'ya geçerek 3.5 yıl ödemeniz halinde SSK emeklilik şartlarına tabi olur fakat emekli olamazsınız. Çünkü, 25 yıllık sigortalılık şartınız 2019 yılında dolacak. Bu tarihi askerlik borçlanması yaparak askerlik süreniz kadar geriye çekebilirsiniz. Fakat askerlik borçlanması yapmadan da 3600 prim günden 59 yaşınızın dolacağı 02.02.2018 tarihinde kısmi emekliliği hak edeceksiniz. Bağ-Kur'dan ise 5400 prim günle 58 yaşınızın dolacağı 02.02.2017 tarihinde emekli olursunuz.
Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Turkuvaz Medya Grubu’na aittir. Kaynak gösterilse veya habere aktif link verilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı ya da bir bölümü kesinlikle kullanılamaz.
Ayrıntılar için lütfen tıklayın.

kalan karakter 1000

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan TAKVİM veya takvim.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.
  • ve ya