Bugünkü
Takvim
  • 17 Eylül 2011, Cumartesi

Üst düzey bürokraside zamlı maaş alarmı!

* Ankara'da yakın dostlarımdan elde ettiğim duyumlara göre; bakanlıklarda görev yapan müsteşar, müsteşar yardımcıları, genel müdürler, özel kalem müdürleri gibi üst düzey bürokratlar; Milli Eğitim Bakanlığı teşkilat yapısını değiştiren Kanun Hükmünde Kararname'yle yılda 6 ikramiye öngören kadro karşılığı sözleşmeli personel uygulamasından yararlanmak için harekete geçti.
Bakanlıklarda görev yapan bazı üst düzey bürokratlar işlerini güçlerini bırakıp, süresi 3 Kasım'da bitecek olan 6223 Sayılı Yetki Kanunu ile ücretlerini artırmak amacıyla çalışmaya ve kulislere başlamışlar.

* Bürokratlar bakanlarını ikramiye konusunda baskı altına alacak...
Bazı bakanlıkların üst düzey yönetiminin ücretlerinin iyileştirilmesi, yılda 6 ikramiye verilmesi, diğer bakanlıklarda görev yapan üst düzey yönetim için benzer taleplerin oluşmasına ve bürokraside kilitlenmeye ve verimin düşmesine sebebiyet verebilecek. Kadro karşılığı sözleşmeli personel uygulamasından yararlanmayan bürokratlar bakanlarını baskı altına alacak. Bu şekildeki ücret talepleri Bakanlar Kurulu'nda ve TBMM'de sık sık gündemi meşgul edecek gibi görünüyor. Bakanlıklar arasındaki ücret dengesizliğini gidermek için acil tedbirler alınmalı.

* Acilen genel bir düzenleme yapılmalı...
Öncelikle; tüm bakanlıkların müsteşar, müsteşar yardımcısı, genel müdür gibi unvanlarını kadro karşılığı yapacak şekilde çerçeve bir kanunun çıkarılması gerek. Bunun sağlanması ile birlikte; üst düzey görevler arasında eşit işe eşit ücret sağlanabilecek. Bunu yaparken de, bakanlıklar arasındaki personel için ek ödeme dengesizliğini gidermeye yönelik hükümler yıllara yayılarak süratle hayata geçirilmeli. Bu tür düzenlemeler çalışanlar tarafından beklenmekte.
Benden hatırlatması...

NE ZAMAN EMEKLİ OLURUM?
* Doğum tarihim 06.07.1965. İşe giriş tarihim 15.12.1989. 18 ay askerlik yaptım. Askerliği borçlanırsam ne zaman emekli olurum?
5...824065 Nolu SMS:
İşe girişinize göre, 25 yıl, 52 yaş, 5525 prim gün şartlarına tabisiniz.
Eğer prim gününe ihtiyacınız yoksa sadece 1 aylık askerlik borçlanması yaparsanız 25 yıl, 51 yaş ve 5450 prim gün şartlarına tabi olursunuz. Bu durumda 5450 prim gün şartını tamamlayarak 06.07.2016 tarihinde emekli olabilirsiniz.

* Doğum tarihim 08.05.1964. İşe giriş tarihim 05.01.1987. Askere gidiş tarihim Temmuz 1984. Hangi tarihte emekli olurum?
5...003377 Nolu SMS:
SSK girişinize göre, 25 yıl, 50 yaş ve 5375 prim gün şartlarına tabisiniz. Bu durumda 50 yaşınız 2014 yılında dolacağından, emekli olacağınız tarih 08.05.2014 olacaktır. Ancak, sadece 2 aylık askerlik borçlanması yaparak 49 yaşa tabi olabilirsiniz. Bu durumda da 08.05.2013 tarihinde, tam 1 yıl önce emeklilik hakkına kavuşabilirsiniz.

Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Turkuvaz Medya Grubu’na aittir. Kaynak gösterilse veya habere aktif link verilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı ya da bir bölümü kesinlikle kullanılamaz.
Ayrıntılar için lütfen tıklayın.

kalan karakter 1000

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan TAKVİM veya takvim.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.
  • ve ya