Yaşı bekleyenler dikkat!

Eşimin 17 yıldır sigortalılığı kesintisiz devam etmekte ve 3600 günden fazla hizmeti var. Çalıştığı şirkete 3600 gün prim günü ve 15 yıl hizmet şartını doldurduğunu belirten yazı verdim. Kıdem tazminatını almak istediğinde, şirkette böyle bir uygulama olmadığını belirterek, tazminatı ödemeye yanaşmıyorlar. Hakkımızı almak istiyoruz. Ne yapmamız lazım? 5...724510 Nolu SMS:
İş Kanunu'na göre, sigortalı hizmet süresini ve prim ödeme gün sayısını doldurup da yaşı bekleyenler SGK'dan durumlarını gösterir bir belgeyi işverene ibraz etmeleri halinde kıdem tazminatlarını alarak işten ayrılabilirler. İşveren bu belgeye rağmen kıdem tazminatını ödemiyor ise Çalışma Bakanlığı Bölge Müdürlüğü'ne şikayette bulunup konunun incelenmesini isteyebilirsiniz ya da iş mahkemesine dava açarak tazminatınızı talep edebilirsiniz.

Özel bir şirketin muhasebe birimde 7 aydır çalışıyorum. Şirket kurumsallaşmış bir şirket. 15 gündür evli olan muhasebe müdürü, "Bebeğim, canım benim, çok güzelsin" gibi laflar etmekte. Ne yapmam gerekir? İşimi kaybetmek istemiyorum. Ayşegül
İş Kanunu'na göre işverenin veya işyeri işçilerden birinin, işyerinde çalışanlardan birine cinsel tacizde bulunması işçinin iş sözleşmesini haklı nedenle fesh etme sebebidir. Kıdem tazminatını alarak işten ayrılabilirsiniz. Ancak kıdem tazminatına hak kazanmak için işyerinde 1 yıl çalışmış olmak şartı vardır. Bir yılını doldurmayan işçilere kıdem tazminatı ödenmez. Bu nedenle iş sözleşmenizi fesh ederseniz bir yılınızı doldurmadığınız için tazminat alamazsınız. Şirketin üst düzey yetkililerine müracaat ederek, durumu bildirip çalıştığınız birimin değiştirilmesini talep edebilirsiniz.

Üç yıldır aynı yerde çalışıyorum. Nafakadan dolayı işveren beni işten atabilir mi? Sözleşmemi fesh edebilir mi? Ferhat K.
Nafaka borcu ile ilgili daha önceden de yazı yazmıştım. İşveren nafaka borcu nedeniyle iş sözleşmenizi haklı olarak feshedemez. Fesh ederse tazminat ödemesi gerekir. Mahkeme kararı ile maaşınızdan nafaka kesintisi yapılıyor ise bunu yasal olarak ücretinizden keserek icraya yatırır.

* * *
NE ZAMAN EMEKLİ OLURUM?
Doğum tarihim 10.10.1955, SSK girişi 24.02.1997, prim 4109 gün, 20 ay askerliğin ne kadarını ödersem, kaç yaşında emekli olurum? 5...904037 Nolu SMS:
SSK girişinize göre 25 yıl, 56 yaş, 5825 prim gün şartlarına tabisiniz. Yaşınız bu yıl Ekim ayının 10'unda dolacak. Prim gün sayınızın tamamlanması için askerliğin hepsini de borçlansanız 3 yıl daha prim ödemeniz gerekmektedir. Prim gün sayınızı tamamlasanız bile 25 yıl şartınız tamamlanmadan emekli olamazsınız. Askerliğin tümünü borçlandığınızı sayarsak ancak 24.06.2020 tarihinde tam emekli olursunuz. Ancak, 9.5 aylık askerlik borçlanmanız halinde 15 yıl, 3600 prim gün ve 55 yaş üzerinden yaş ve kademeden 58 yaşa tabi olacağınızdan 10.10.2013 tarihinde yaştan (kısmi) emekli olabilirsiniz. Ayrıca başka prim ödemenize de gerek yok.
  • ve ya