Bugünkü
Takvim
  • 16 Ocak 2011, Pazar

4/B'liler aynı KPSS puanı ile kadroluya müracaat edebilir mi?

KPSS sınavından 82.3 puan aldım. Sağlık Bakanlığı'nın açmış olduğu 4/B hemşirelik için müracaatta bulunmak istiyorum. Ancak 1 ay sonra Sağlık Bakanlığı kadrolu hemşire ilanına çıkacakmış.
Ben 4/B'li hemşireliğe müracaat ettikten sonra tekrar aynı KPSS puanım ile kadrolu hemşireliğe müracaat edebilir miyim? Kadrolu hemşireliğe müracaat etmemde herhangi bir sıkıntı yaşar mıyım?
Emine KILIÇ
Hiç paniğe kapılamayın. 4/B'li sözleşmeli personel pozisyonlarına başvuran ve ataması yapılan adaylar aynı KPSS puanı ile ÖSYM Başkanlığı'nca yapılan merkezi yerleştirmelere başvuruda bulunabilir. Ayrıca bu adaylar ÖSYM tarafından yerleştirilmeleri durumunda istifa etmek sureti ile ve hiçbir bekleme süresine tabi olmaksızın yerleştirildikleri kadrolara atanabilirler.

Ben çok yaşlı bir bayanım ve İzmir merkezde oğlumun yanında ikamet etmekteyim. Babamdan dolayı yetim aylığı almaktayım. Ancak her yıl memleketim olan Trabzon'a ya gitmem gerekiyor ya da nüfus kayıt örneği kuruma ibraz etmem gerekiyor. Ben çok mağdur duruma düşüyorum. Bulunduğum ilde bu işlemi yapamadıklarını, bu nedenle maaşımın kesildiğini ve sağlık hizmetinden bu dönem içerisinde yararlanmamın mümkün olmayacağını söylediler. Bu konuda ne yapmam gerekir?
Ölüm aylığı ve sağlık yardımı beyan dilekçesini, her yıl kayıtlı olduğunuz il müdürlüğüne ibraz etmeniz halinde maaş ve sağlık hizmetlerinden yararlanabilirsiniz.
Bu uygulamanın nedeni, yetim maaşı alan kişinin maaştan düşme şartlarının oluşup oluşmadığıyla ilgilidir. Bu nedenle babanızdan dolayı maaş alan eğer yalnızca siz iseniz ikamet ettiğiniz yerdeki Sosyal Güvenlik İl veya Merkez Müdürlüğü'ne dosyanızı nakil olarak isteme hakkınızın olduğu ve bunu ikamet ettiğinizi belgeleyerek bir dilekçe ile gerçekleştirebilirsiniz.
Dosyanız bulunduğunuz kente gelir. Maaşta başkası varsa, maaşın kesildiği dönemden önce alacağınız nüfus kayıt örneğini iadeli taahhütlü olarak dosyanızın bulunduğu Sosyal Güvenlik İl veya Merkez Müdürlüğü'ne gönderebilirsiniz.

NE ZAMAN EMEKLi OLURUM?
Doğum tarihim 11.04.1969, işe girişim 01.05.2007, işçiyim. Ne zaman emekli olurum? S.Turan 08.09.1999 tarihinden sonra işe başlangıç yapan sigortalıların 60 yaşından önce emekli olma imkanları bulunmamaktadır. Siz de 2007 tarihli girişinize göre 7000 prim gün ve 60 yaştan tam emeklilik ya da 25 yıl sigortalılık süresi, 4500 prim gün ve 60 yaştan kısmi (yaştan) emeklilik şartlarına tabisiniz.

1970 doğumluyum. 4.8.1994 tarihinde sigortam başladı. 5300 gün primim var. Askerlik borçlanmasına gerek var mı? Bu koşullar altında acaba ne zaman emekli olurum? 5...912512 Nolu SMS:
SSK girişinize göre 25 yıl, 55 yaş ve 5750 prim gün şartlarına tabisiniz. Eksik olan 450 günü tamamlamanız halinde 55 yaşınızın dolacağı doğum tarihinizin gün ve ayına göre 2025 yılında emekli olursunuz. SSK girişiniz askerlik tarihinizden sonra ise, 3 aylık askerlik borçlanması yaparak öderseniz emeklilik tarihiniz tam bir yıl geriye gelerek 54 yaşa tabi olur ve prim gün sayısı olarak da 5750 prim gün değil, 5675 prim güne tabi olursunuz. Bu durumda da doğum tarihinizin gün ve ayına göre 2024 yılında emekli olabilirsiniz.


Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Turkuvaz Medya Grubu’na aittir. Kaynak gösterilse veya habere aktif link verilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı ya da bir bölümü kesinlikle kullanılamaz.
Ayrıntılar için lütfen tıklayın.

kalan karakter 1000

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan TAKVİM veya takvim.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.
  • ve ya