Bugünkü
Takvim
  • 18 Ekim 2010, Pazartesi

Evlilik nedeniyle işten ayrılmak isteyenler dikkat!

Evlilik sebebiyle işten ayrılmak istiyorum. 20 Aralık'ta evleneceğim. Ne zaman işten ayrılmam gerekir? Ayşe GÜRDAL Kadın işçi evlendikten sonra 1 yıl içerisinde iş sözleşmesini fesh ederek kıdem tazminatını alır. Sizin öncelikle bu haktan yararlanabilmeniz için resmi olarak evlenmeniz gerekir. Evlendikten sonra 1 yıl içerisinde isteğiniz zaman iş sözleşmenizi fesh ederek işten ayrılabiliriz. Bildirimsiz fesih hakkınızı kullanacağınızdan işverene herhangi bir süre tanımak zorunda değilsiniz.

Bir matbaada çalışmaktayım. Çalışanlar Sosyal Güvenlik Kurumu'ndan kıdem yazısı alıyorlarmış. Kimler kıdem yazısı alabilir? Davut YILDIZ İş Kanunu'na göre, sigortalı hizmet süresini, emeklilik yaşını ve sigorta prim gün sayısını doldurarak emekliliğe hak kazanan işçiler, emekli olabileceklerine ilişkin olarak SGK'dan yazı alabilirler ve bu yazıyla işverenliğe müracaat ederek iş sözleşmelerini feshederek kıdem tazminatlarını alabilirler. Ayrıca sigortalı hizmet süresi ile sigorta prim gün sayılarını doldurmuş olup da emeklilik yaşını doldurmayı bekleyen işçiler de, çalışmak istemiyorlarsa SGK'dan sigortalı hizmet süresi ile sigorta prim gün sayılarını doldurmuş olduklarına ilişkin yazı alarak işverenliğe müracaat ederlerse kıdem tazminatlarını alarak işten ayrılabilirler.

Ağabeyim askeriyede sözleşmeli subay olarak görev yapıyordu. Sağlık sebebiyle istifa etti ve şu an işsiz. Devlet kurumlarında memur olabilir mi? Rumuz: ACİL En az 2 yıl çalışmış ve görevlerinden kendi istekleriyle çekilmiş bulunan veya görevleri sona eren sözleşmeli subaylar durumlarına uygun boş kadro bulunması ve kamu kurum ve kuruluşlarınca hizmetine ihtiyaç duyulması halinde Devlet Memurları Kanunu'na tabi olarak istihdamları kamu kurum ve kuruluşlarının takdirinde bulunmaktadır. Ağabeyinizin en az 2 yıl çalışmış olması sebebiyle kamu kurum ve kuruluşlarına başvurabilmesi mümkün.

KAMUDA İŞ OLANAKLARI
Ankara Üniversitesi, aralarında 6 hemşire, 2 biyolog, 1 eczacı, 3 fizyoterapist, 1 psikolog, 2 diyetisyen ve 3 mühendisin olacağı 21 sözleşmeli personel alacak. Son başvuru tarihi 25 Ekim 2010.
İstanbul TEİAŞ elektrik ve elektronik teknisyenleri alacak. Son başvuru tarihi 25 Ekim 2010.
Konya Sarayönü Belediyesi itfaiye eri alacak. Son başvuru tarihi 25 Ekim 2010.

NE ZAMAN EMEKLİ OLURUM?
08.02.1960 doğumluyum. Esnaf Bağ-Kur başlangıcım 02.10.1995. Bağ-Kur'dan ne zaman SSK'ya geçersem, hangi yılda emekli olurum? İşyerimi kapatıp SSK'ya geçersem ondan sonra tekrar işyerimi açarsam Bağ-Kur bana döner mi? Askerliğimi yapmamış olmam bana avantaj sağlar mı? Hüseyin KASAP Bağ-Kur'dan 9000 prim gün ve 55 yaştan tam emeklilik şartlarına, 5400 prim gün ve 58 yaştan kısmi emeklilik şartlarına tabisiniz. Başlangıcınızdan itibaren 25 yıldan tam emekliliğe giderseniz prim gün sayınız 02.10.2020 yılında tamamlanacak. Askerlikle bu süre daha da azaltılabilirdi ancak zaten 58 yaşınızı 2018 yılında dolduracağınızdan, esnaflığı bırakarak bir daha prim ödemezseniz bile 08.02.2018 tarihinde Bağ-Kur'dan kısmi (yaştan) emekli olabilirsiniz. SSK'dan da 25 yıl, 55 yaş, 5750 prim gün şartlarına tabisiniz. 25 yıl şartından dolayı yine 2020 yılından önce emekli olamazsınız.
Bakıldığında en yakın Bağ-Kur'dan kısmi (yaştan) emeklilik görünüyor. Bu durumda askerlik ödemesinin size faydası olmayacağından askerlik yapmamış olmanız durumunuza avantaj veya dezavantaj teşkil etmemektedir.

Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Turkuvaz Medya Grubu’na aittir. Kaynak gösterilse veya habere aktif link verilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı ya da bir bölümü kesinlikle kullanılamaz.
Ayrıntılar için lütfen tıklayın.

kalan karakter 1000

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan TAKVİM veya takvim.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.
  • ve ya