Bugünkü
Takvim
  • 17 Ekim 2010, Pazar

1 günlük devamsızlık fesih sebebi sayılır mı?

* 2009'un Aralık ayının başında bir tekstil firmasında işe başladım. 7 ay sigortalı çalıştım. 7'nci ay sadece 1 gün devamsızlık yaptım. Ertesi gün işverenle müdürü hakaret ederek işten kovdular ve 3 gün devamsız gösterdiler. Hakkımı alabilir miyim? 5...439842 Nolu SMS:
İş Kanunu'na göre; işverenlikçe 1 gün devamsızlık nedeniyle iş sözleşmeniz fesh edilemez. Arka arkaya 2 gün devamsızlık yaparsanız iş sözleşmenizi haklı olarak fesh edebilir. İşyerindeki çalışma süreniz 1 yılı doldurmadığı için kıdem tazminatına hak kazanamazsınız. Sadece 4 haftalık ücretiniz tutarında ihbar tazminatı alabilirsiniz.

* İsteğe bağlı sigortalı olmak istiyorum. Bunun için neler yapmam gerekir? Ne gibi şartları var? İsteğe bağlı sigortanın maliyeti nedir? Buna başladığımda kaç lira ödemem gerekmektedir? Ayla GÜNAYDIN
İsteğe bağlı sigortalı olmak için 18 yaşını doldurmak, Türkiye'de ikamet etmek yeterlidir. Bağlı olduğunuz Sosyal Güvenlik İl veya Merkez Müdürlüğü'ne müracaat ederek isteğe bağlı sigortalı olabilirsiniz. İsteğe bağlı sigortalılıkta prime esas kazanç tutarları isteğe bağlı sigortalı olmak isteyen sigortalının kendi isteği doğrultusunda belirlenmektedir. İsteğe bağlı olarak sigorta primi ödemek isteyen sigortalı, prime esas kazanç alt ve üst sınırları arasında kendi belirleyeceği bir tutar üzerinden prim ödeyecektir. Belirlenen bu tutar üzerinden ödenecek prim oranı % 20 uzun vadeli sigorta kolları primi ve % 12 genel sağlık sigortası primi olmak üzere % 32 olarak gerçekleşecektir. Şu anda yılbaşına kadar ödemeniz gereken en az tutar 243.36 TL'dir.

NE ZAMAN EMEKLİ OLURUM?
* Doğum tarihi 11.08.1963, Bağ-Kur girişim 24.03.1986, askerlik borcu ödendi. Bağ- Kur borcum yok. Mart ayında emekli olmam gerekiyor. Ağustos'ta yaşım doluyor, Mart'tan Ağustos'a kadar prim ödeyecek miyim? Metin DURMUŞ
Tarafınıza emekli maaşı bağlanmadan dükkanınızı işletmeniz durumunda prim ödeme mecburiyetiniz bulunmakta. Emekli olduktan sonra da dükkanınızı işletmeniz halinde maaşınızdan yüzde 15 Sosyal Güvenlik Destek Primi kesilecektir. Şu anda yüzde 14 olarak kesilen destek primi yılbaşından sonra yüzde 15 olarak kesilecek ve öyle de devam edecektir. Siz emekliliği 11.08.2011 tarihinde hak edeceğinizden, bu tarihe kadar prim ödemeye devam etmelisiniz.
Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Turkuvaz Medya Grubu’na aittir. Kaynak gösterilse veya habere aktif link verilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı ya da bir bölümü kesinlikle kullanılamaz.
Ayrıntılar için lütfen tıklayın.

kalan karakter 1000

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan TAKVİM veya takvim.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.
  • ve ya