Bugünkü
Takvim

Türkiye'nin Hawking'i artık üniversiteli oldu

Mersin'in Tarsus ilçesinde 'Türkiye'nin Hawking'i olarak anılan SMA Tip-2 ve skolyoz hastası ve yüzde 96 bedensel engelli (20), İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü Fen Fakültesi Fizik Bölümü İngilizce programına kaydını yaptırdı.

Neptün Hawking!
'Türkiye'nin Hawking'i olarak anılan Neptün Yılmaz (20), Mersin'in Tarsus İlçesi'nde dünyaya geldi. Doğumdan bir süre sonra SMA Tip-2 ve skolyoz hastası olduğu tespit edildi. Ancak bu durum yaşama ve okuma sevincini engelleyemedi. Derslerine yoğun bir şekilde çalışan genç kız, İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü Fen Fakültesi Fizik Bölümü İngilizce programına yerleşti. Anne Nilcan Yılmaz (44), "Neptün, çok özel ve güzel bir çocuk. Ne mutlu bana ki Neptün'ün annesiyim. Kızım, araştırmayı ve okumayı çok seviyor" dedi.ÇIĞIR AÇMIŞTI
8 Ocak 1942'de İngiltere'nin Oxford kentinde dünyaya gelen Stephen Hawking, 20 yaşında Amyotrofik Lateral Skleroz'a (ALS) yakalandı. Kısa süre sonra da tekerlekli sandalyeye mahkum kaldı. Sıra dışı bir dehası olan Hawking, kara deliklerden büyük patlamaya kadar birçok alanda çalışmalar yaptı...

kalan karakter 1000

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan TAKVİM veya takvim.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.