Bugünkü
Takvim

sına neden olan besinler neler? Karaciğer yağlanmasını önlemek için neler yapılmalı? İşte ayrıntılar...

Fazla kilo ve sağlıksız beslenme, karaciğeri yağlandırıyor. Bu hayati organı korumak için şekerli ve yağlı besinlerle vedalaşmak gerekiyorKUAFÖRDE AIDS VAR!
Ciddi karaciğer hastalıklarından olan Hepatit B ve C, tedavi edilmediğinde karaciğer yetmezliğine neden oluyor. Bu yüzden korunmasız cinsel ilişkiden kaçınılması, steril malzemelerin kullanılmaması gerekiyor. Diş tedavilerinin yanı sıra kadınların kuaförde yaptırdıkları manikür ve pedikür uygulamalarında bulaşacak hepatit virüsü hayatı kabusa çevirebiliyor. Obezite ve kontrolsüz diyabet hastalığı, karaciğer yağlanmasına neden oluyor. Oldukça masum olan bu hastalık, tedavi edilmediğinde karaciğer yağlanmasına ardından da siroza neden olabiliyor. Sağlıklı beslenme, yeterli fiziksel aktivite ve kilo kontrolü ile karaciğer yağlanması önlenebiliyor. Yağlı ve karbonhidratlı fast food tarzı gıdaların tüketimini sınırlandırmak, sebze- meyve tüketimini artırmak ve hazır gıdalardan uzak durmak gerekiyor. Egzersiz de karaciğer sağlığında da hayati önem taşıyor. Bu nedenle haftada 3-4 gün, en az 30 dakika egzersiz yapılması öneriliyor. Ayrıca gelişigüzel kullanılan ilaçlar ve bitkisel ürünler de karaciğere zarar veriyor. Bunların doktor kontrolünde kullanılması gerekiyor.

kalan karakter 1000

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan TAKVİM veya takvim.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.