Bugünkü
Takvim

ünüzü dört açın

Gözünüzü dört açın
Yaşın ilerlemesiyle birlikte hastalıklarda kendini göstermeye başlıyor. Bunların başında hastalıkları geliyor. Göz Hastalıkları Uzmanı Op. Dr. Aras Saklamaz, toplumda sarı nokta hastalığı olarak da bilinen makula dejenerasyonuna dikkat çekiyor. 50 yaşın üzerindeki kişilerde görülen bu hastalığın yavaş ve sinsi ilerlediğine, uzun dönemde görme kayıplarını beraberinde getireceğine dikkat çekiyor.

BALIK YİYİN...
Bu hastalıkta yaşın en büyük risk faktörü olduğunun altını çizen Op. Dr. Saklamaz, "Genellikle 60 yaş üzerinde görülse de daha erken başladığı da olabilir. içenlerde iki kat fazla görülmektedir. Beyaz ırkta, ailesinde bu hastalık bulunanlarda ve genetik yatkınlığı olanlarda da daha sıktır" diyor. Hastalıktan korunma yöntemlerini anlatan Dr. Saklamaz, "Sigaradan uzak durun, düzenli egzersiz yapın, tansiyonunuzu ve kolesterolünüzü normal seviyelerde tutun, diyetinizde yeşil lifli yiyecekleri ve balığı artırın" uyarısında bulunuyor.

kalan karakter 1000

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan TAKVİM veya takvim.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.