Bugünkü
Takvim

Şarbona dikkat

, şarbon paniği yaşadı. ise uyardı: lık deri, bağırsak ve akciğer olarak 3’e ayrılıyor. Yara, ateş ve kusma gibi belirtilerle kendini gösteriyor. Erken tedavi hayat kurtarıyor

Şarbona dikkat
Türkiye'nin bazı bölgelerinde şarbon vakalarına rastlandı. Bu durum paniğe yol açtı. uyardı. Buna göre şarbon, ot yiyen hayvanlardan insanlara bulaşıyor. lık, 'bacillus anthracis' adlı bakteriden kaynaklanıyor.

NASIL BULAŞIYOR?
Şarbon insanlara 3 şekilde bulaşıyor. Hasta hayvanlara temas sonucu bakterinin vücuda girmesiyle deri , şarbonlu hayvan etlerinin yenmesiyle bağırsak şarbonu, şarbonlu tozların solunmasıyla da akciğer şarbonu oluşuyor.

BELİRTİLERİ NELER?
Deri şarbonu, yara ve kaşıntı, bağırsak şarbonu bulantı ve kusma, akciğer şarbonu ise yüksek ateş gibi belirtiler gösteriyor. Geç tedavi ölümcül sonuçlar doğurabiliyor

KORUNMA YOLLARI
Şarbonlu olduğundan şüphelenilen veya şarbondan ölen hayvanlar asla kesilmemeli.
Şarbondan ölen hayvanlar mümkünse yakılarak imha edilmeli.
Hasta hayvanların bulundukları yerler ve taşındıkları nakil vasıtaları temizlenmeli ve dezenfekte edilmeli.
Hasta hayvanların temas ettiği yem maddeleri ve altlıklar yakılmalı.
Riskli bölgelerde, hayvanlar aşılattırılmalı.
Temas eden kişilere antibiyotik tedavisi uygulanmalı.

TEDAVİ
Şarbon, etkili antibiyotik tedavisiyle ortadan kaldırılabiliyor. Ancak tedavinin başarılı olabilmesi için mümkün olan en kısa sürede tedaviye başlamak gerekiyor. Kısacası erken tedavi hayat kurtarıyor.

kalan karakter 1000

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan TAKVİM veya takvim.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.