Bugünkü
Takvim

Teknoloji 'Güneş'i

17 yaşındaki Güneş, i olmayan bir köyde doğdu. Buna rağmen yazılım kurdu oldu. Mars’a keşif aracı yapan en genç ekibe girerek adını dünyaya duyurdu

Teknoloji 'Güneş'i
Elif Eda Güneş, 17 yıllık ömrüne önemli başarılar sığdırdı. 'ın Çayıralan İlçesi'ne bağlı Curali Köyü'nde doğan Güneş, köylerinde olmadığı için çocukluk döneminde internetle tanışamadı. Buna rağmen yazılıma merak sardı. Eline defter ve kalemini alıp, kendi kendine kodlama yaptı. Bilgisayar ve internete kavuşunca da yazılım konusunda kendisini geliştirme imkanını yakaladı. Kendi imkanları ile öğrendiği kodlama sistemini geliştiren Güneş, teknolojileri üzerine araştırmalar yapan Ancha Space'de yazılımcı olarak çalışmaya başladı. Mars'ta görev yapacak bir uzay aracının yapay zekasını programlayan ekibin arasında yer alan Güneş, herkesi kendisine hayran bıraktı. Başka alanlarda da projeler geliştirdiklerini kaydeden Güneş, şu açıklamaları yaptı:

'ÜLKEM İÇİN ÇALIŞACAĞIM'
"'de yazılımcı olarak çalışıyorum. Orada Mars keşif aracı yapıyoruz. Avrupa'nın en büyük yarışması Rover yarışmasına katılmaya hak kazanan en genç ekipte yer alıyorum. Gizli buzlanmalar için de proje gerçekleştirdim. Onun dışında da sağlık alanında ve başka alanlarda da projeler gerçekleştirmeye çalışıyorum. İleride de akademisyen olmak istiyorum. Yazılım öğrenmek isteyen insanlara ve projeleri olan insanlara yardım etmeye çalışıyorum. Kesinlikle yurt dışında çalışmak istemiyorum. Ülkem adına çalışmak, benim gibi insanlarla birlikte projeler geliştirerek ülkemin teknoloji devi haline gelmesini istiyorum. Bunun için de bilimsel çalışmalar desteklenmeli diye düşünüyorum.

kalan karakter 1000

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan TAKVİM veya takvim.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.