Bugünkü
Takvim

'Çall' center

Rezidanslarda sahte ‘’ kuran çete, vatandaşların bilgilerini ele geçirdi. 6 binden fazla kişiyi 45 milyon lira dolandırdığı belirlendi. Kapıyı “Merhaba” diye açan şebeke çökertildi

'Çall' center
Dolandırıcılar, sahtekarlıkta sınır tanımadı. Hırsızlar, sahte çağrı merkezi (call center) kurarak milyonlarca lira vurgun yaptı. polisi, ların sitelerinin sahtesini yapan şebekeyi takibe aldı. Şüphelilerin, sosyal medya uygulamalarına yerleştirdikleri reklam uzantılarını sahte internet bankası sayfasına yönlendirdikleri saptandı.

6 BİN KİŞİ MAĞDUR
Şebekenin rezidanslarda kurdukları sahte "çağrı merkezi" aracılığıyla vatandaşların banka bilgilerini ve şifrelerini ele geçirdiği ve 'çağrı merkezi' adı altında '0850'li numaralardan vatandaşları aradıkları anlaşıldı. Bu şekilde banka bilgilerini ele geçiren örgüt, vatandaşların hesaplarını boşalttı. Mağdurların şikayeti üzerine operasyon düğmesine basıldı.

İstanbul, İzmir, Balıkesir, Kırklareli ve Gaziantep'te 3'ü olmak üzere toplam 24 adrese eş zamanlı operasyon yapıldı. Baskında 39 kişi gözaltına alındı. Şüphelilerin adreslerinden 75 bankamatik ve kredi kartı, 68 cep telefonu, 7 bilgisayar, 3 tablet bilgisayar, 5 modem, 2 flash bellek, 10 bin lira ile mağdurlara ait kimlik ve kredi kartı bilgilerinin bulunduğu dokümanlar çıktı. Kapıyı güler yüzle "Merhaba" diyerek açan sahte müşteri temsilcisi, karşısında jandarmayı görünce şaşırdı. Yakalanan şüphelilerden 38'i tutuklandı. Örgüt üyelerinin 7 ayda 6 binden fazla kişiyi en az 45 milyon lira dolandırdığı ortaya çıktı.

MUSTAFA KAYA

kalan karakter 1000

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan TAKVİM veya takvim.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.