Bugünkü
Takvim
  • Yaşam
  • 03.08.2018 11:12
  • Son Güncelleme: 03.08.2018 12:57

nun nelerdir? nasıl kullanılır? nun zararları nelerdir? nasıl ?

, bir diğer adıyla olarak da bilinen bu ot; eski inançlardan günümüze kadar gelen mucizevi bir bitkidir. den diyabete birçok hastalığa iyi gelen nun saymakla bitmiyor. Ökse otu insanlara sağladığı fayda sayesinde '' kavramı bile oluşturmuştur. Peki; ökse otu nedir, ökse otu nasıl kullanılır, nelerdir, nelerdir, nasıl , nasıl yapılır, nelerdir bilmiyor ve merak ediyorsanız sizler için tüm bu soruların cevaplarını yazımızda paylaştık...

Ökse otu, iç yağı ile karıştırılarak merhem haline getirildiğinde, birçok yaraya iyi gelmektedir. Ökse otu meyvelerinden, yakı sakızı ile birlikte ezilmesi sonucu elde edilen şifalı karışım, bilhassa Gaziantep, Şanlıurfa ve Van yörelerinde yakı şeklinde kullanılmaktadır. Bu yakının kullanım amacı ise romatizmal ağrıların son bulması şeklinde açıklanabilir. Buna ek olarak, ezilmiş meyvelerin büyük çıbanlar üzerine konulması ile çıbanın açılarak irinin tahliye edilmesi de sağlanabilmektedir.

Ökse otu hakkındaki tehlikeli durum ise daha önce de belirtildiği gibi, kesinlikle meyvelerinin tüketilmemesidir. İnsanlara son derece zararlı olan bu durum, her durumda dikkate alınmalıdır. Zehirlenme vakaları, kişileri ölüme kadar götürebilmektedir.

kalan karakter 1000

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan TAKVİM veya takvim.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.